University of Southern Indiana

Awards and Recognition

2016 Pott College of Science, Engineering, and Education Scholarship Recognition
Engineering Department

Alcoa Foundation Endowed Engineering Scholarship
David A. Barron
Daniel R. Nickens

D. J. Angus Scientech Recognition Award 
Lauran A. Ledbetter

Brock Babb Memorial Scholarship
Kyle W. Jones (current year)

Victor A. Barnett Memorial Engineering Scholarship
Hunter C. Stivers

William F. Bennett Memorial Scholarship
Caitlin N. Bledsoe
Alexander J. Flick

Biagi Chance Cummins London Titzer Endowed Engineering Scholarship
Tyler W. Schickel

Charles H. and Margaret A. Braun Scholarship
Samuel J. Anslinger
Spencer P. Craney
Dylan C. Rankin
Hunter E. Williams

Robert and Suzanne Calvert Engineering Scholarship 
Daniel Mobley

Robert A. and Sara B. Davies Endowed Engineering Scholarship
Joshua C. Davis
Brian Jessen

Dean's Scholarship
Holly L. Denny
Daniel K. Pemberton
Olivia A. Wilde

Jeffrey S. Deering Memorial Scholarship
Daniel J. McMurtry

Thomas H. & Beatrice Colvin Dunning Scholarship
Ryan W. Cantner

Priscilla Boots Effinger Memorial Scholarship
Zachary A. Rice

Empire Contractors Civil Engineering Scholarship
Collin R. Klostermann

John G. Esarey '86 Engineering Excellence Scholarship
Braxton J. Bragg

John G. Esarey '86 Excellence in Mechanical Engineering Scholarship 
Dalton H. Wene 

Dennis '82 and Martha Geisser Engineering Scholarship
Olivia A. Wilde

Hafer PSC Engineering Scholarship
Jared R. Becker
Jared Welp

IMI Engineering Scholarship
Evan J. Johnson

John E. and Bettye B. McCutchan Scholarship
Joshua M. Perkins (current year)

Midwest Ironworkers Advancement Program Scholarship
Daniel R. Nickens

Thomas J. Morton, Jr. Engineering Scholarship
Clayton A. Seitz

B. Russell and Helen G. Neathery West Side Optimist Scholarship
Sarah A. Shull

Char-Ron Newman Scholarship
Daniel R. Nickens

Pott College Science Fair Scholarship
Ryan S. Loehrlein

Robert and Elaine Pott Foundation Scholarship 
Amanda E. Clark
Alexander J. Flick
Austin K. Krizan
Allison C. Meyer
Anna L. Steurer
Katherine R. Wilson

Dr. Z. Olen and Inez G. Pumphrey Engineering Scholarship
Sarah L. Hoffman
Jacob B. Jones
Jacob T. Loveridge

Thomas A. abd Sharon K. Ruder Foundation Eagle Scout Scholarship
Ryan S. Loehrlein

SABIC Engineering Scholarship 
Joseph A. Bretz

Kenneth Schnautz Engineering Scholarship
Valerie N. McKinney

G. Kent and Evelyn Schonberger Memorial Engineering Scholarship
Adam W. Bailey
Colin J. Fuchs

Southern Indiana Higher Education Scholarship
Kendall J. Spiller

The Presidential Scholarships
Adam S. Lockard

Three i Design Engineering Scholarship
Megan L. Hardesty

Toyota Endowed Engineering Scholarship
Ivan E. Bland
Adam S. Buddemeyer
Ryan M. Elpers
Brandy R. Huppert
Mason S. Mitchell
Isaac P. Morris
Aaron R. Talbert

Toyota Motor Manufacturing, Indiana Scholarship
Ryan M. Elpers
Matthew D. Stone

Tri-State Society of Plastics Engineers Scholarship 
Kegan Miller

USI Foundation Excellence in Learning Award
Daniel K. Pemberton

Vectren Engineering Scholarship
Daniel J. McMurtry

Fritz and Henrietta Zurstadt Engineering Scholarship
Scott A. Weaver

Contact Dr. Paul Kuban

×

Send Email to

×