USI Athletics
USI HOME
Search
Contact
Image of a Cross country runner

Schedule/
Results

Meet the Team
Directions to XCC Course
History
T&F Stats
Quick Facts
XC Outlook
Recent Releases
Camp Info.
Prospective Student Athletes
Coaches & Staff
Varsity Club
Men's CC Home
Athletics Home

 
Men's Cross Country Results

2006 Men's Cross Country Results

USI Alumni Opener (6k)
USI Cross Country Course
Evansville, IN
Team Finish: 1st of 5 teams (46 pts)
Complete Results
Competitor                       6k Time (Finish,  Pts)

Rey Alvarez......................18:01.00 ( 3rd,  3pts)
Tim Sirbek.......................18:36.00 ( 6th,  6pts)
Joe Rayman.......................18:43.00 ( 9th,  9pts)
Tristan Mannix...................18:56.00 (14th, 13pts)
Sam Gebreselassie................19:07.00 (16th, 15pts)
Brandon Campbell.................19:12.00 (17th, 16pts)
Matthew Zielske..................19:13.00 (18th, 17pts)
Robert Becker....................19:22.00 (27th,  ----)
Andrew Menner....................19:26.00 (28th,  ----)
Jeremy Davies....................19:39.00 (30th,  ----)
Robert Roads.....................19:48.00 (34th,  ----)
Justin Thomas....................20:02.00 (37th,  ----)
Jake Stahl.......................20:19.00 (41st,  ----)
Wes Werner.......................20:24.00 (44th,  ----)
David Delong.....................20:29.00 (47th,  ----)
Ben Werling......................21:29.00 (55th,  ----)
Cory Reffett.....................22:04.00 (60th,  ----)


Indiana Intercollegiate (8k)
LaVerne Gibson Championship Course
Terre Haute, IN (Hosted by Indiana State)
Team Finish: 3rd of 18 teams (74 pts)/
             5th of 25 teams (157 pts)
Complete Overall Results; Complete Little State Results
Competitor                       8k Time LS Finish/BS Finish)

Paul Jellema.....................26:34.80 ( 8th LS/22nd BS)
Joe Rayman.......................26:49.50 (12th LS/29th BS)
Rey Alvarez......................26:52.90 (14th LS/31st BS)
Tristan Mannix...................27:01.30 (18th LS/36th BS)
Robert Becker....................27:14.20 (22nd LS/41st BS)
Sam Gebreselassie................27:18.70 (25th LS/44th BS)
Brandon Campbell.................27:53.00 (44th LS/77th BS)
Matt Zielske.....................28:02.40 (51st LS/88th BS)
Tim Sirbek.......................28:25.30 (62nd LS/102nd BS)
Complete Open Results
USI Open Results*                8k Time  Open Finish

Robert Roads.....................28:19.00 (17th Open)
Andrew Menner....................28:50.10 (24th Open)
Wes Werner.......................29:15.20 (35th Open)
Justin Thomas....................29:36.00 (39th Open)
David Delong.....................30:01.40 (48th Open)
Jake Stahl.......................30:05.30 (51st Open)

*Open results doe not count toward team scores.


Greater Louisville XC Classic (8k)
E.P. Tom Sawyer State Park
Louisville, KY (Hosted by Louisville)
Gold Team Finish: 8th of 36 teams (339 pts)
Complete Gold Results
Competitor                       8k Time (Finish,  Pts)

Paul Jellema.....................25:30.64 (47th, 42pts)
Joe Rayman.......................25:51.23 (69th, 61pts)
Sam Gebreselassie................26:01.83 (82nd, 72pts)
Tristan Mannix...................26:06.48 (89th, 77pts)
Tim Sirbek.......................26:14.38 (100th, 87pts)
Robert Roads.....................26:36.86 (145th, 126pts)
Brandon Campbell.................27:00.30 (180th, 160pts)
Andrew Menner....................27:14.67 (202nd, ----)
Matt Zielske.....................27:35.68 (235th, ----)
Robert Becker....................28:32.85 (287th, ----)
Blue Team Finish: 8th of 24 teams (284 pts)
Complete Blue Results
Competitor                       8k Time (Finish,  Pts)

Justin Thomas....................27:51.61 (37th, 31pts)
Eric Cave........................28:04.21 (52nd, 45pts)
Jake Stahl.......................28:10.08 (57th, 48pts)
Wes Werner.......................28:21.09 (70th, 61pts)
David Delong.....................29:22.59 (119th, 99pts)


Saluki Invitational (8k)
Carbondale, Illinois (Hosted by Southern Illinois)
Team Finish: 4th of 9 teams (78 pts)
Complete Results
Competitor                      8k Time  (Finish, Pts)
Paul Jellema....................25:13.87 (6th,  6pts)
Tim Sirbek......................25:26.60 (9th,  9pts)
Joe Rayman......................25:57.39 (18th, 18pts)
Samuel Gebreselassie............26:12.49 (21st, 21pts)
Tristan Mannix..................26:17.03 (24th, 24pts)
Rob Roads.......................26:29.14 (31st, 30pts)
Matt Zielske....................26:41.16 (36th, 34pts)
Brandon Campbell................26:43.43 (39th, ----)
Justin Thomas...................27:27.58 (53rd. ----)
Andrew Menner...................27:33.05 (55th, ----)
Eric Cave.......................28:02.48 (69th, ----)
Wes Werner......................28:05.83 (70th, ----)
Robert Becker...................28:28.50 (74th, ----)
Jake Stahl......................28:33.49 (77th, ----)
David Delong....................28:44.90 (79th, ----)
Ben Werling.....................28:55.68 (82nd, ----)
Cory Reffett....................31:49.25 (95th, ----)


GLVC Championships (8k)
Edwardsville, Illinois (Hosted by SIU Edwardsville)
Team Finish: 1st of 10 teams (63 pts)
Complete Results

Competitor                      8k Time  (Finish, Pts)
Paul Jellema....................25:37.47 (2nd,  2pts)*
Tim Sirbek......................26:16.45 (8th,  8pts)*
Sam Gebreselassie...............26:30.38 (14th, 14pts)
Tristan Mannix..................26:36.97 (19th, 19pts)
Matt Zielske....................26:40.22 (20th, 20pts)
Brandon Campbell................27:00.08 (25th, 25pts)
Rob Roads.......................27:08.26 (28th, 28pts)
Justin Thomas...................27:33.12 (41st, ---)
Joe Rayman......................28:07.18 (59th, ---)
Andrew Menner...................28:15.29 (62nd, ---)
Jake Stahl......................28:17.00 (63rd, ---)
Wes Werner......................28:21.47 (66th, ---)
Ben Werling.....................29:10.34 (88th, ---)
David Delong....................30:07.59 (95th, ---)
Eric Cave.......................30:19.23 (98th, ---)
Cory Reffett....................31:57.24 (104th, ---)
*Earned All-GLVC honors


NCAA II Great Lakes Region Championships (10k)
Kenosha, WI (Hosted by Wisconsin-Parkside)
Team Finish: 5th of 23 teams (177 pts)
Complete Team Results; Complete Individual Results

Competitor                      10k Time (Finish, Pts)
Paul Jellema....................31:57.20 (3rd,  3pts)*
Tim Sirbek......................33:24.30 (26th, 26pts)
Sam Gebreselassie...............33:48.10 (41st, 41pts)
Tristan Mannix..................33:58.70 (50th, 50pts)
Matt Zielske....................34:09.30 (57th, 57pts)
Brandon Campbell................34:09.90 (59th, 59pts)
Joe Rayman......................35.04.60 (94th, 94pts)
*Earned All-Great Lakes Region honors


NCAA II National Championships (10k)
Pensacola, FL (Hosted by West Florida)
Team Finish: 13th of 24 teams (390 pts)
Complete Team Results; Complete Individual Results

Competitor                      10k Time (Finish, Pts)
Paul Jellema....................30:09.50 (24th, 20pts)*
Tim Sirbek......................31:24.00 (76th, 60pts)
Sam Gebreselassie...............31:46.00 (96th, 78pts)
Joe Rayman......................32:16.10 (123rd, 103pts)
Matt Zielske....................32:51.50 (149th, 149pts) 
Justin Thomas...................32:55.50 (152th, 132pts)
Tristan Mannix..................33:22.80 (165th, 145pts)
*Earned All-America honors 


 

 


8600 University Boulevard - Evansville, Indiana 47712-3596 812/464-8600

Academics | Prospective Student | Current Student | Athletics
Visitors | Events and News | Administration

Copyright © 2017 University of Southern Indiana All rights reserved.

Head Coach

 

Assistant Coaches

 

Other Links

2009 Grass Roots Series
-Information
-2009 Results
-2008 Results
-2007 Results
-2006 Results
-2005 Results

2008 Night Flight
-Information/
Entry Form

-Results
-History

2008 Snow Flake Derby
-2008 Entry Form
-2008 Results
-History

4k & 5k XC Course

GLVC
Map to GLVC
NCAA Division II
NCAA Championships
D-II Rankings
Flash Results