USI Athletics
USI HOME
Search
Contact
Image of a Cross country runner

Schedule/
Results

Meet the Team
Directions to XCC Course
History
T&F Stats
Quick Facts
XC Outlook
Recent Releases
Camp Info.
Prospective Student Athletes
Coaches & Staff
Varsity Club
Men's CC Home
Athletics Home

 
Men's Cross Country/Track & Field Roster
Head Coach

 

Assistant Coaches

 

Other Links

2009 Grass Roots Series
-Information
-2009 Results
-2008 Results
-2007 Results
-2006 Results
-2005 Results

2008 Night Flight
-Information/
Entry Form

-Results
-History

2008 Snow Flake Derby
-2008 Entry Form
-2008 Results
-History

4k & 5k XC Course

GLVC
Map to GLVC
NCAA Division II
NCAA Championships
D-II Rankings
Flash Results
Click here for complete competitor bios
In the NCAA, a competitor's eligibility is separated into three sports--cross country, indoor track, and outdoor track.
XC-Cross Country; IT-Indoor Track; OT-Outdoor Track
*Participates in Track and Field Only

UNIVERSITY OF SOUTHERN INDIANA
2004-05 Men's Cross Country/Track and Field Roster

NAME CLASS

HOMETOWN (High School/
Previous School)

XC IT OT
John Abbate* --- Fr. Fr. Crownpoint, IN (Crownpoint)
Brett Asselin Fr. Fr. Fr. Ft. Wayne, IN (Snider)
Tim Bill* --- Jr. Jr. Lawrenceburg, IN (East Central)
Paul Broughton* --- Fr. Fr. Marengo, IN (Crawford County)
Joey Byrne Sr. --- --- Georgetown, IN (Floyd Central/Louisville)
Michael Carter Fr. Fr. Fr. Newburgh, IN (Castle)
Marcus Clark* --- So. Fr. Indianapolis, IN (Decatur Central)
Bryan Croce* --- So. So. Newburgh, IN (Memorial)
Tom Cunningham* --- Sr. Sr. Bridgeport, Illinois (Red Hill/Illinois)
Jesse Davis Jr. Jr. Sr. Bloomington, IN
(Bloomington South/Ball State)
Bryan Emerson So. Jr. Jr. Georgetown, IN (Floyd Central)
Jake England Jr. Jr. Jr. Valparaiso, IN (Wheeler)
Richard Ferber Fr. Fr. Fr. Hebron, IN (Hebron)
Scott Forbey* --- Fr. Fr. Washington, IN (Washington)
Robert Garwood Jr. So. Jr. Columbus, IN (Columbus East)
Samuel Gebreselassie Fr. Fr. Fr. Avon, IN (Avon)
Scott Gudorf* --- So. So. Jasper, IN (Jasper)
Doug Higgins Fr. Fr. Fr. Indianapolis, IN (Roncalli)
Luke Keller* --- So. So. Jasper, IN (Jasper)
Brian Kendall* --- Sr. --- Elizabeth, IN (South Central)
Jordan Komosa* --- Fr. Fr. Gary, IN (Andrean)

Joe Morrison

Sr.

Sr. Sr.

Shoals, IN (Shoals)

Brad Orndorff* -- Jr. Jr. Greenfield, IN (Mt. Vernon/Purdue)
Cory Reffett Fr. Fr. Fr. Evansville, IN (Memorial)
Matt Reffett Jr. Jr. Jr. Evansville, IN (Harrison)
Robert Roads Fr. Fr. Fr. Terre Haute, IN (Terre Haute North)

Alan Schulze

Jr.

Jr. Jr.

Owensville, IN (Gibson Southern)

Doug Schwartz

Sr.

Sr. ---

Centralia, IL (Centralia)

Tim Searcy

Sr.

Sr. Sr.

New Harmony, IN (Mt. Vernon)

Will Siemers

Sr.

Sr. Sr. Bensenville, IL (Fenton/Rend Lake)
Ian Snodgrass* --- Fr. Fr. Delta, IN (Delta)
Justin Thomas Fr. So. Fr. Indianapolis, IN (Carmel)
Jon Thompson* --- Fr. Fr. Jeffersonville, IN (Jeffersonville)

Zach Toothman

Jr.

Jr. Sr.

Tell City, IN (Tell City)

David Tyler

Jr.

Sr. Sr.

Evansville, IN (Harrison)

Wes Werner So. So. So. Mt. Vernon, IN (Mt. Vernon)
Kenny Young

Jr.

Jr. So. Avon, IN (Avon)

In the NCAA, a competitor's eligibility is separated into three sports--cross country, indoor track, and outdoor track.
XC-Cross Country; IT-Indoor Track; OT-Outdoor Track
*Participates in Track and Field Only

Click here for complete competitor bios

HEAD COACH: Mike Hillyard
ASSISTANT COACHES: Miles Krieger, Nathan Christianson,
                                            Brian Kendall (Cross Country)