USI Athletics
USI HOME
Search
Contact
Image of a Cross country runner

Schedule/
Results

Meet the Team
Directions to XCC Course
History
T&F Stats
Quick Facts
XC Outlook
Recent Releases
Camp Info.
Prospective Student Athletes
Coaches & Staff
Varsity Club
Men's CC Home
Athletics Home

 
Men's Cross Country/Track & Field Roster
Head Coach

 

Assistant Coaches

 

Other Links

2009 Grass Roots Series
-Information
-2009 Results
-2008 Results
-2007 Results
-2006 Results
-2005 Results

2008 Night Flight
-Information/
Entry Form

-Results
-History

2008 Snow Flake Derby
-2008 Entry Form
-2008 Results
-History

4k & 5k XC Course

GLVC
Map to GLVC
NCAA Division II
NCAA Championships
D-II Rankings
Flash Results

Click here for complete competitor bios
In the NCAA, a competitor's eligibility is separated into three sports--cross country, indoor track, and outdoor track.
XC-Cross Country; IT-Indoor Track; OT-Outdoor Track
*Participates in Track and Field Only

UNIVERSITY OF SOUTHERN INDIANA
2005-06 Men's Cross Country/Track and Field Roster

NAME CLASS

HOMETOWN (High School/
Previous School)

XC IT OT
Rey Alvarez Jr. Jr. Jr. Danville, IL (Danville/Rend Lake C.C.)
Bryan Croce* --- Jr. Jr. Newburgh, IN (Memorial)
Patterson Burks* --- Fr. Fr. Indianapolis, IN (Bishop Chatard)
Jesse Davis Sr. Sr. Sr. Bloomington, IN
(Bloomington South/Ball State)
Bryan Emerson Jr. Sr. Sr. Georgetown, IN (Floyd Central)
Jake England Sr. Sr. Sr. Valparaiso, IN (Wheeler)
Richard Ferber Fr. So. Fr. Hebron, IN (Hebron)
Scott Forbey* --- So. So. Washington, IN (Washington)
Robert Garwood Sr. Jr. Jr. Columbus, IN (Columbus East)
Samuel Gebreselassie So. So. So. Avon, IN (Avon)
Doug Higgins Fr. So. So. Indianapolis, IN (Roncalli)
Chadwick Horty Fr. Fr. Fr. Indianapolis, IN (Roncalli)
Austin Inge* --- Fr. Fr. Ossian, IN (Concordia)
Andrew Jellema Fr. Fr. Fr. Dyer, IN (Illiana Christian)
Paul Jellema So. So. So. Dyer, IN (Illiana Christian/S. Suburban)
Matt Johnson* --- Fr. Fr. Bloomington, IN (Bloomington)
Andrew Jones Fr. Fr. Fr. Rockport, IN (South Spencer)
Brandon Jones Fr. Fr. Fr. Fort Wayne, IN (Concordia)
Chris Kirkwood* --- Fr. Fr. Bicknell, IN (North Knox)
Jordan Komosa* --- So. So. Gary, IN (Andrean)
Greg Lish* --- Fr. Fr. Indianapolis, IN (Ben Davis)
Tristan Mannix Jr. So. So. Crothersville, IN
(Graceland Christian/Indiana-Southeast)

Joe Morrison

Sr.

--- ---

Shoals, IN (Shoals)

Corey Puckett* --- Fr. Fr. Greencastle, IN (South Putnam)
Joe Rayman Fr. Fr. Fr. West Lafayette, IN (W. Lafayette)
Cory Reffett Fr. So. Fr. Evansville, IN (Memorial)
Robert Roads Fr. So. So. Terre Haute, IN (Terre Haute North)
Corey Rosek* --- Fr. Fr. Evansville, IN (Mater Dei)

Alan Schulze

Sr.

Sr. Sr.

Owensville, IN (Gibson Southern)

Taylor Sellers Fr. Fr. Fr. Mt. Vernon, IN (Mt. Vernon)
Will Siemers

---

Sr. Sr. Bensenville, IL (Fenton/Rend Lake)
Tim Sirbek Fr. Fr. Fr. Hammond, IN (Oliver Morton)
Justin Thomas So. Jr. So. Indianapolis, IN (Carmel)

David Tyler

Sr.

--- Sr.

Evansville, IN (Harrison)

Michael Weber* --- Fr. Fr. Evansville, IN (Reitz)
Ben Werling Fr. Fr. Fr. Indianapolis, IN (Pike)
Wes Werner Jr. Jr. Jr. Mt. Vernon, IN (Mt. Vernon)
Brandon Wood --- Fr. Fr. Corydon, IN (Corydon Central)

In the NCAA, a competitor's eligibility is separated into three sports--cross country, indoor track, and outdoor track.
XC-Cross Country; IT-Indoor Track; OT-Outdoor Track
*Participates in Track and Field Only

Click here for complete competitor bios

HEAD COACH: Mike Hillyard
ASSISTANT COACHES: Miles Krieger, Nathan Christianson