Washington University Invitational

USI Results

4/5/2003

 

Women 200 Meter Dash

========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points

========================================================================================

 56 Clutter, Amanda           FR USI                    28.50      29.84  -2.6  8

 

Women 800 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Farmer, Jenny             SR USI                  2:17.90    2:17.55 

  6 Hipple, Sunny             FR USI                  2:20.00    2:21.88 

 41 Burgess, Katie            FR USI                  2:40.00    2:39.89 

 49 Finch, Jennifer           FR USI                  2:41.00    2:47.17 

 

Women 1500 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  2 Farmer, Jenny             SR USI                  4:38.00    4:39.23 

 24 Finch, Jennifer           FR USI                  5:37.00    5:21.38 

 38 Burgess, Katie            FR USI                  5:36.00    5:41.89 

 39 Schoemaker, Amy           FR USI                  5:36.50    5:43.14 

 

Women 5000 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  2 Cooskey, Heather          FR USI                 17:35.00   17:10.75 

 12 Bartlet, Cassie           SO USI                 18:36.00   18:39.15 

 28 Flora, Lydia              FR USI                 19:15.00   19:42.69 

 

Women 100 Meter Hurdles

========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points

========================================================================================

 14 Clutter, Amanda           FR USI                    16.60      18.25   2.3  2

 

Women 400 Meter Hurdles

===================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

  7 Clutter, Amanda           FR USI                  1:11.50    1:13.88   2

--------------------------------------------------------------------------

 

Men 100 Meter Dash

========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points

========================================================================================

 43 Orndoff, Brad             FR USI                    11.75      11.93   0.9  8

 

Men 800 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

 54 Weddle, Matt              FR USI                  2:09.50    2:08.83 

 55 Waters, Stephen           SO USI                  2:03.00    2:10.85 

 59 Clark, Matt               FR USI                  2:06.00    2:16.13 

 

Men 1500 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

 24 Clark, Matt               FR USI                  4:20.00    4:17.51 

 40 Waters, Stephen           SO USI                  4:30.00    4:34.51 

 42 Weddle, Matt              FR USI                  4:32.00    4:38.87 

 

Men 5000 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Schwartz, Doug            JR USI                 14:55.00   14:32.93 

  3 Siemers, Will             SO USI                 14:50.00   14:40.96 

  9 Fleming, Eric                USI                 15:00.00   15:09.16 

 13 Thurner, Mark                USI                 15:05.00   15:23.67 

 14 England, Jake             FR USI                 15:15.00   15:24.73 

 17 Garwood, Robert           FR USI                 15:20.00   15:31.81 

 19 Toothman, Zach            JR USI                 15:29.00   15:34.13 

 21 Krieger, Miles            JR USI                 15:20.00   15:37.40   

 25 Cronch, Matt              JR USI                 15:30.00   15:48.55 

 26 Tyler, David              SO USI                 15:45.00   15:49.69 

 38 Young, Kenny              SO USI                 16:00.00   16:10.26 

 42 Emerson, Bryan               USI                 16:25.00   16:18.64 

 47 Morrison, Joe             SO USI                 15:58.00   16:28.62 

 59 Werner, Wes               FR USI                 16:45.00   16:58.68 

 

Men 110 Meter Hurdles

========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points

========================================================================================

  4 Orndoff, Brad             FR USI                    15.30      15.57   2.4  1

 

Men 400 Meter Hurdles

===================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

 12 Orndoff, Brad             FR USI                    59.85      59.10   3

 

Men 3000 Meter Steeplechase

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

 23 Searcy, Tim               JR USI                            10:33.94 

 26 Lawalin, Nick             FR USI                            10:43.51 

 

Men Shot Put

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

 33 Rydzinski, Rob            FR USI                   12.64m     11.93m   39-01.75

 51 Calloway, Adam            FR USI                              10.32m   33-10.25