NCAA Div II Outdoor Track & Field

Cal Poly Pomona-Mt SAC  - 5/27/2004 to 5/29/2004

USI Results from Day One

 

Event 16  Women Long Jump

======================================================================================

 Top 9 Qualify to Final                                                               

 Meet Record: # 21-02.50  5/26/1984   Carla Seldon, Angelo State                     

    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points

======================================================================================

Finals                                                                               

  1 LaTisha Burns             SR Angelo State             6.16m   4.3  20-02.50  10  

     6.16m(4.3) 5.99m(2.3) 5.75m(1.6) FOUL(NWI) 5.62m(1.0) 5.86m(1.1)                

  2 Candace Perry             FR Southern Indiana         6.14m   2.2  20-01.75   8  

     5.96m(2.9) 5.81m(1.4) 6.14m(2.2) FOUL(-0.3) 5.63m(0.8) FOUL(NWI)                

  3 Denise Scott              JR Angelo State             5.97m   2.0  19-07.00   6  

     5.75m(3.8) FOUL(1.1) 5.91m(2.2) 5.40m(0.6) 5.82m(1.6) 5.97m(2.0)                

  4 Foluso Makinde            SO Nebraska-Omaha           5.86m   2.4  19-02.75   5  

     FOUL(NWI) 5.86m(2.4) 5.73m(1.4) FOUL(1.1) 5.82m(0.7) 5.62m(1.8)                 

  5 Jen Schmidgall            SR Lewis Univ               5.75m   2.1  18-10.50   4  

     5.46m(2.4) 5.75m(2.1) 5.74m(2.0) 5.49m(-0.4) 5.62m(1.5) 5.41m(-0.5)             

  6 Stephanie Warren          SR Abilene Christian        5.74m   2.8  18-10.00   3  

     FOUL(NWI) 5.70m(2.8) 5.68m(0.5) 5.74m(2.4) FOUL(1.8) FOUL(NWI)                  

  7 Nicole Goosby             SO Adams State              5.70m   2.0  18-08.50   2  

     5.34m(2.8) 5.09m(2.6) 5.70m(2.0) 5.64m(1.3) FOUL(0.6) 5.15m(0.5)                

  8 Yosmila Pinerez           FR St. Augustine's          5.68m   1.6  18-07.75   1  

     5.43m(2.8) 5.51m(1.2) 5.62m(2.8) 5.46m(1.9) 5.28m(0.2) 5.68m(1.6)               

  9 Natasha Oakes             SR Emporia State            5.64m  -0.2  18-06.00      

     5.20m(1.8) 5.63m(2.5) 5.31m(1.2) 5.44m(1.9) 5.64m(-0.2) 5.43m(0.6)              

 10 Amanda Thieschafer        SR North Dakota St          5.60m   1.8  18-04.50      

     5.45m(3.8) 5.39m(2.3) 5.60m(1.8)                                                

 11 Cassandra Olson           JR North Dakota St          5.58m   2.5  18-03.75      

     5.57m(2.5) 5.58m(2.5) 5.56m(3.9)                                                

 12 Chelsey Leonard           SO Pittsburg State          5.54m   2.5  18-02.25      

     5.54m(2.5) FOUL(NWI) 5.49m(3.3)                                                 

 13 Keara Norton              SO Cal St L A               5.50m   1.5  18-00.50      

     5.50m(1.5) FOUL(NWI) FOUL(NWI)                                                  

 14 Quiana Starr              SR Chico State              5.47m   1.8  17-11.50      

     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 5.47m(1.8)                                                  

 15 Esia Johnson              SO Umass-Lowell             5.37m   2.8  17-07.50      

     5.37m(2.8) FOUL(NWI) 5.20m(2.8)                                                 

 16 Ninita McCan              JR Fort Valley State        4.93m   2.9  16-02.25       

     4.62m(2.1) 4.65m(1.2) 4.93m(2.9)                              

 

Event 6  Women 3000 Meter Run

================================================================

 Meet Record: # 9:13.39  5/22/1987   Gittle Karlshoj, Seattle Pa

    Name                    Year School                 Prelims

================================================================

Heat  1                                                        

  1 Sarah Bouchard            SO Cal St L A             9:58.40Q

  2 Jessica Neva              SR North Dakota           9:58.90Q

  3 Christen Carducci         JR Siu-Edwardsville       9:59.85Q

  4 Emily Mortensen           SO Adams State            9:59.85Q

  5 Krista O'Dell             JR Grand Valley St       10:00.84Q

  6 Dee Dee Haefling          JR Tampa                 10:02.65q

  7 Ashley Caffey             SO Mo. Southern          10:12.45

  8 Natalie Ewing             JR Grand Valley St       10:20.67

Heat  2                                                        

  1 Kim Lorimer               SR Adams State           10:04.06Q

  2 Heather Cooksey           SO Southern Indiana      10:05.47Q

  3 Heather Beresford         SO Colorado Mines        10:05.54Q

  4 Helen Singoei             JR Harding University    10:05.98Q

  5 Dianna Chivakos           JR Stonehill             10:07.20Q

  6 Olha Kryv'yak             SR Abilene Christian     10:09.96q

  7 Ryan Mayfield             JR Cs-Bakersfld          10:15.53

  8 Aimee Nielsen             SO South Dakota          10:30.03

================================================================

    Name                    Year School                 Prelims

================================================================

Preliminaries                                                  

  1 Sarah Bouchard            SO Cal St L A             9:58.40Q

  2 Kim Lorimer               SR Adams State           10:04.06Q

  3 Jessica Neva              SR North Dakota           9:58.90Q

  4 Heather Cooksey           SO Southern Indiana      10:05.47Q

  5 Christen Carducci         JR Siu-Edwardsville       9:59.85Q

  6 Heather Beresford         SO Colorado Mines        10:05.54Q

  7 Emily Mortensen           SO Adams State            9:59.85Q

  8 Helen Singoei             JR Harding University    10:05.98Q

  9 Krista O'Dell             JR Grand Valley St       10:00.84Q

 10 Dianna Chivakos           JR Stonehill             10:07.20Q

 11 Dee Dee Haefling          JR Tampa                 10:02.65q

 12 Olha Kryv'yak             SR Abilene Christian     10:09.96q

 13 Ashley Caffey             SO Mo. Southern          10:12.45

 14 Ryan Mayfield             JR Cs-Bakersfld          10:15.53

 15 Natalie Ewing             JR Grand Valley St       10:20.67

 16 Aimee Nielsen             SO South Dakota          10:30.03

 

Event 28  Men 3000 Meter Steeplechase

================================================================

 Meet Record: # 8:37.7h  5/28/1983   Mike Vanatta, Southeast Mis

    Name                    Year School                 Prelims

================================================================

Heat  1                                                        

  1 Luke Baltrusch            SO Augustana College      9:09.71Q

  2 Chris Perleberg           SR North Dakota St        9:09.99Q

  3 Josh Merrick              JR Adams State            9:10.41Q

  4 Jesse Davis               SO Southern Indiana       9:10.59Q

  5 Jim Ansberry              SR Edinboro               9:10.68Q

  6 Eric Hamner               SR Tiffin                 9:15.30q

  7 Josh Wooten               JR Mansfield              9:28.07

 -- Denis Storojev            FR North Florida              DNF

Heat  2                                                        

  1 Kelly Christensen         JR Western State (Co)     9:15.60Q

  2 Quinn Newton              SR Wisconsin-Parkside     9:16.44Q

  3 Nick Hirsch               JR St. Cloud State        9:16.59Q

  4 Mike Steele               SR South Dakota State     9:17.07Q

  5 Francis Korir             JR Kennesaw State         9:17.79Q

  6 Nate Normandin            SR Anchorage              9:18.25q

  7 Robb Winterfield          JR Minnesota-Duluth       9:18.64

  8 Scott Wietecha            SR Harding University     9:28.43

  9 Jason Rengo               SO Minnesota-Mankato      9:36.16

================================================================

    Name                    Year School                 Prelims

================================================================

Preliminaries                                                   

  1 Luke Baltrusch            SO Augustana College      9:09.71Q

  2 Kelly Christensen         JR Western State (Co)     9:15.60Q

  3 Chris Perleberg           SR North Dakota St        9:09.99Q

  4 Quinn Newton              SR Wisconsin-Parkside     9:16.44Q

  5 Josh Merrick              JR Adams State            9:10.41Q

  6 Nick Hirsch               JR St. Cloud State        9:16.59Q

  7 Jesse Davis               SO Southern Indiana       9:10.59Q

  8 Mike Steele               SR South Dakota State     9:17.07Q

  9 Jim Ansberry              SR Edinboro               9:10.68Q

 10 Francis Korir             JR Kennesaw State         9:17.79Q

 11 Eric Hamner               SR Tiffin                 9:15.30q

 12 Nate Normandin            SR Anchorage              9:18.25q

 13 Robb Winterfield          JR Minnesota-Duluth       9:18.64

 14 Josh Wooten               JR Mansfield              9:28.07

 15 Scott Wietecha            SR Harding University     9:28.43

 16 Jason Rengo               SO Minnesota-Mankato      9:36.16

 -- Denis Storojev            FR North Florida              DNF