NCAA Div II Outdoor Track & Field

Cal Poly Pomona-Mt SAC  - 5/27/2004 to 5/29/2004

USI Results from Day 2

 

Event 6  Women 3000 Meter Run

=======================================================================     

 Meet Record: # 9:13.39  5/22/1987   Gittle Karlshoj, Seattle Pacific       

    Name                    Year School                  Finals  Points     

=======================================================================     

Finals                                                                       

  1 Heather Cooksey           SO Southern Indiana       9:32.76   10        

  2 Sarah Bouchard            SO Cal St L A             9:38.75    8        

  3 Emily Mortensen           SO Adams State            9:39.47    6        

  4 Kim Lorimer               SR Adams State            9:43.45    5        

  5 Heather Beresford         SO Colorado Mines         9:45.05    4        

  6 Jessica Neva              SR North Dakota           9:51.84    3        

  7 Olha Kryv'yak             SR Abilene Christian      9:56.31    2        

  8 Krista O'Dell             JR Grand Valley St        9:59.14    1        

  9 Christen Carducci         JR Siu-Edwardsville      10:02.89             

 10 Dianna Chivakos           JR Stonehill             10:06.73             

 11 Helen Singoei             JR Harding University    10:13.54             

 12 Dee Dee Haefling          JR Tampa                 10:17.66               

 

Event 8  Women 5000 Meter Run

================================================================               

 Meet Record: # 15:59.34  5/25/1985   Julie Bowers, West Chester               

    Name                    Year School                 Prelims                

================================================================               

Heat  1                                                                        

  1 Alisha Williams           JR Western State (Co)    17:13.38Q               

  2 Emily Mortensen           SO Adams State           17:13.90Q               

  3 Michelle Icban            JR Adams State           17:13.98Q               

  4 Kelly Stewart             SR Shippensburg          17:14.06Q               

  5 Kim Lorimer               SR Adams State           17:14.07Q                

  6 Stephanie Bylander        JR Adams State           17:14.14q               

  7 Heather Beresford         SO Colorado Mines        17:47.72q               

  8 Natalie Ewing             JR Grand Valley St       18:04.29                

 -- Julie Nemergut            SO Edinboro                   DNS                

Heat  2                                                                        

  1 Adeh Mwamba               JR Abilene Christian     18:04.60Q               

  2 Zoila Gomez               SR Adams State           18:05.65Q               

  3 Katie Lee                 JR Chico State           18:06.22Q               

  4 Heather Cooksey           SO Southern Indiana      18:08.19Q               

  5 Kristin Toney             JR Western State (Co)    18:11.55Q               

  6 Kim Jacques               FR Western State (Co)    18:14.25                

  7 Vanessa Andes             JR East Stroudsburg      18:21.66                

  8 Missy Lendl               JR Chico State           18:23.28                

 -- Mindy Sawtelle            SO Indiana Univ. (Pa)         DNS                

================================================================               

    Name                    Year School                 Prelims                

================================================================               

Preliminaries                                                                  

  1 Alisha Williams           JR Western State (Co)    17:13.38Q                

  2 Adeh Mwamba               JR Abilene Christian     18:04.60Q               

  3 Emily Mortensen           SO Adams State           17:13.90Q               

  4 Zoila Gomez               SR Adams State           18:05.65Q               

  5 Michelle Icban            JR Adams State           17:13.98Q               

  6 Katie Lee                 JR Chico State           18:06.22Q               

  7 Kelly Stewart             SR Shippensburg          17:14.06Q               

  8 Heather Cooksey           SO Southern Indiana      18:08.19Q               

  9 Kim Lorimer               SR Adams State           17:14.07Q               

 10 Kristin Toney             JR Western State (Co)    18:11.55Q               

 11 Stephanie Bylander        JR Adams State           17:14.14q               

 12 Heather Beresford         SO Colorado Mines        17:47.72q               

 13 Natalie Ewing             JR Grand Valley St       18:04.29                

 14 Kim Jacques               FR Western State (Co)    18:14.25                

 15 Vanessa Andes             JR East Stroudsburg      18:21.66                

 16 Missy Lendl               JR Chico State           18:23.28                

 -- Julie Nemergut            SO Edinboro                   DNS                

 -- Mindy Sawtelle            SO Indiana Univ. (Pa)         DNS                

================================================================================

                         Women - Team Rankings - 8 Events Scored                

================================================================================

    1) Adams State                 35        1) Angelo State               35  

    3) Abilene Christian           30        4) Cal State Bakersfield      28  

    5) Southern Indiana            18        5) South Dakota               18  

    7) North Dakota St             17        8) Cal State Stanislaus       12  

    8) Minnesota-Mankato           12       10) Cal St L A                 11  

   11) Northwest Missouri           9       12) Ashland                     8  

   13) Shippensburg University      7       14) San Francisco State         6  

   14) Western State (CO)           6       16) Nebraska-Omaha              5  

   16) Seattle Pacific              5       16) Indianapolis                5  

   16) Emporia State                5       20) Chico State                 4.50

   21) Western Oregon               4       21) Missouri Southern St.       4  

   21) Lewis Univ                   4       21) Colorado Mines              4  

   25) North Dakota                 3       25) S I U-Edwardsville          3  

   25) Hillsdale College            3       28) Tampa                       2  

   28) Moorhead State               2       30) Chadron State               1  

   30) Grand Valley St              1       30) St. Augustine's             1  

   30) Central Missouri St          1       30) Virginia State              1  

   30) Edinboro                     1       36) Western Washington 

 

Event 29  Men 5000 Meter Run

================================================================            

 Meet Record: # 13:49.85  5/28/1994   Charles Mulinga, Lewis                

    Name                    Year School                 Prelims              

================================================================            

Heat  1                                                                     

  1 Chris Cowan               JR Lock Haven Univ       14:45.42Q            

  2 Jesus Solis               SO Adams State           14:45.79Q            

  3 Will Banks                JR Western State (Co)    14:46.26Q            

  4 Celedonio Rodriguez       JR Adams State           14:46.29Q            

  5 Charlie Serrano           FR Chico State           14:46.42Q            

  6 Jarod Wall                SO Central Missouri St   14:47.79              

  7 Doug Schwartz             SR Southern Indiana      14:52.62              

  8 Tony Turgeon              SO South Dakota          14:53.59             

  9 Paul Koehler              JR Mo. Southern          15:11.17             

Heat  2                                                                     

  1 Jacob Rotich              SR Harding University    14:35.87Q            

  2 Scott Nagelkerke          SR Western State (Co)    14:35.90Q            

  3 Brian Lyons               SR Mo. Southern          14:36.37Q            

  4 Ricky Moore               SR Wheeling Jesuit       14:36.50Q            

  5 Tyler Graff               SR Chico State           14:36.78Q            

  6 Darik Hoff                SR North Dakota St       14:37.83q            

  7 Dale Dexter               SR Ft. Hays State        14:44.61q            

  8 Levi Brathall             SO Colorado Springs      15:01.05             

  9 Alan Heincker             SR Truman State          15:20.92             

================================================================            

    Name                    Year School                 Prelims              

================================================================            

Preliminaries                                                               

  1 Jacob Rotich              SR Harding University    14:35.87Q            

  2 Chris Cowan               JR Lock Haven Univ       14:45.42Q            

  3 Scott Nagelkerke          SR Western State (Co)    14:35.90Q            

  4 Jesus Solis               SO Adams State           14:45.79Q            

  5 Brian Lyons               SR Mo. Southern          14:36.37Q            

  6 Will Banks                JR Western State (Co)    14:46.26Q            

  7 Ricky Moore               SR Wheeling Jesuit       14:36.50Q            

  8 Celedonio Rodriguez       JR Adams State           14:46.29Q            

  9 Tyler Graff               SR Chico State           14:36.78Q            

 10 Charlie Serrano           FR Chico State           14:46.42Q            

 11 Darik Hoff                SR North Dakota St       14:37.83q            

 12 Dale Dexter               SR Ft. Hays State        14:44.61q            

 13 Jarod Wall                SO Central Missouri St   14:47.79              

 14 Doug Schwartz             SR Southern Indiana      14:52.62              

 15 Tony Turgeon              SO South Dakota          14:53.59             

 16 Levi Brathall             SO Colorado Springs      15:01.05             

 17 Paul Koehler              JR Mo. Southern          15:11.17             

 18 Alan Heincker             SR Truman State          15:20.92