NCAA Div II Outdoor Track & Field
Emporia State  - 5/25/2006 to 5/27/2006
USI Results Only (Day 1)

Event 7  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
 Meet Record: # 10:22.06  5/24/2001   Jennifer Michel, Western S
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Heat  1                                                        
  1 Trina Cox                 Sr Abilene Christian     11:15.58Q
  2 Brandi McCoy              Sr Seattle Pacific       11:16.76Q
  3 Missy Burgin              Jr Southern Indiana      11:16.79Q
  4 Jennifer James            Sr Cal St Chico          11:18.26Q
  5 Karla Alburez             So Cal St LA             11:23.91q
  6 Pilar Delgado             Jr Cal St LA             11:27.91q
  7 Charity Walker            Sr Mansfield             11:31.78
  8 Karin Rohde               So Seattle Pacific       11:36.07

Heat  2                                                        
  1 Brittany Somers           Jr Adams State           11:03.17Q
  2 Veronica Sackett          Sr North Dakota          11:11.49Q
  3 Kelly Richards            Sr Edinboro              11:12.57Q
  4 Savita Chelimo            So Harding               11:13.34Q
  5 Ashley Birger             SR Colorado Springs      11:14.16q
  6 Laura Aderman             So Grand Valley State    11:23.21q
  7 Niki Williams             Jr Texas A&M Commerce    11:29.36
  8 Vicky Echeverria          Jr Harding               11:30.54

================================================================
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Preliminaries                                                  
  1 Brittany Somers           Jr Adams State           11:03.17Q
  2 Trina Cox                 Sr Abilene Christian     11:15.58Q
  3 Veronica Sackett          Sr North Dakota          11:11.49Q
  4 Brandi McCoy              Sr Seattle Pacific       11:16.76Q
  5 Kelly Richards            Sr Edinboro              11:12.57Q
  6 Missy Burgin              Jr Southern Indiana      11:16.79Q
  7 Savita Chelimo            So Harding               11:13.34Q
  8 Jennifer James            Sr Cal St Chico          11:18.26Q
  9 Ashley Birger             SR Colorado Springs      11:14.16q
 10 Laura Aderman             So Grand Valley State    11:23.21q
 11 Karla Alburez             So Cal St LA             11:23.91q
 12 Pilar Delgado             Jr Cal St LA             11:27.91q
 13 Niki Williams             Jr Texas A&M Commerce    11:29.36
 14 Vicky Echeverria          Jr Harding               11:30.54
 15 Charity Walker            Sr Mansfield             11:31.78
 16 Karin Rohde               So Seattle Pacific       11:36.07

Event 6  Women 3000 Meter Run
================================================================
 Meet Record: # 9:13.39  5/22/1987   Gittle Karlshoj, Seattle Pa
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Heat  1                                                        
  1 Olha Kryv'yak             Sr Abilene Christian     10:04.71Q
  2 Agnes Kroneraff           Jr Western State         10:04.85Q
  3 Lauren Bader              Jr Grand Valley State    10:05.49Q
  4 Brittany Somers           Jr Adams State           10:06.32Q
  5 Lavenna Mullenbach        Fr Adams State           10:07.67q
  6 Becca Rudey               So Saginaw Valley        10:17.36q
  7 Kristen Larson            Sr Emporia State         10:43.60
  8 Mary Moriarty             Fr Seattle Pacific       11:00.68

Heat  2                                                        
  1 Mandi Zemba               Jr Grand Valley State    10:12.15Q
  2 Crystal Stock             Sr Southern Indiana      10:12.60Q
  3 Erin Richard              So Clarion               10:14.03Q
  4 Meghan Crowe              Sr Bellarmine            10:14.50Q
  5 Janee Jones               Fr Harding               10:19.98q
  6 Aimee Nielsen             Sr South Dakota          10:23.07q
  7 Maija Rohde               Jr Cal St LA             10:43.84
  8 Monica Valdez             Sr Cal Poly Pomona       11:03.49

================================================================
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Preliminaries                                                  
  1 Olha Kryv'yak             Sr Abilene Christian     10:04.71Q
  2 Mandi Zemba               Jr Grand Valley State    10:12.15Q
  3 Agnes Kroneraff           Jr Western State         10:04.85Q
  4 Crystal Stock             Sr Southern Indiana      10:12.60Q
  5 Lauren Bader              Jr Grand Valley State    10:05.49Q
  6 Erin Richard              So Clarion               10:14.03Q
  7 Brittany Somers           Jr Adams State           10:06.32Q
  8 Meghan Crowe              Sr Bellarmine            10:14.50Q
  9 Lavenna Mullenbach        Fr Adams State           10:07.67q
 10 Becca Rudey               So Saginaw Valley        10:17.36q
 11 Janee Jones               Fr Harding               10:19.98q
 12 Aimee Nielsen             Sr South Dakota          10:23.07q
 13 Kristen Larson            Sr Emporia State         10:43.60
 14 Maija Rohde               Jr Cal St LA             10:43.84
 15 Mary Moriarty             Fr Seattle Pacific       11:00.68
 16 Monica Valdez             Sr Cal Poly Pomona       11:03.49