2007 NCAA Division II Indoor Championships

Reggie Lewis Center  - 3/9/2007 to 3/10/2007

Boston, MA
Final USI Results

 

Women’s Results | Men’s Results

 

                        Women - Final Team Rankings

===============================================================================

    1) St Augustine's             105        2) Lincoln                    64  

    3) Grand Valley State          39.50     4) Abilene Christian          36  

    5) Adams State                 27        6) Southern Illinois- Edward  21  

    7) Seattle Pacific             20        8) Ashland                    19  

    8) Wisconsin-Parkside          19       10) Winona St                  16  

   10) Nebraska - Omaha            16       12) Minnesota St               14.50

   13) Cal St-LA                   13       14) Central Missouri           12  

   15) Bowie State                 11       15) Ferris State               11  

   15) Southern Connecticut State  11       18) Bemidji State              10  

   18) Massachusetts - Lowell      10       18) Pittsburg State            10  

   21) Fort Hays State              8       21) Missouri Southern           8  

   21) Minnesota-Duluth             8       21) North Carolina Central      8  

   21) Truman State                 8       26) Minnesota St - Moorhead     6.50

   27) Indianapolis                 6       27) Slippery Rock               6  

   27) Colorado School of Mines     6       27) Findlay                     6  

   31) Emporia State                5       32) Southern Indiana            4  

   32) St Cloud State               4       34) East Stroudsburg            3.50

   35) North Dakota                 3       36) Clarion                     2  

   36) Wayne State                  2       36) Western State               2  

   39) Saginaw Valley State         1       39) Lewis                       1  

   39) Colorado Springs             1       39) Alabama (Huntsville)        1                                   

 

Women 1 Mile Run (Prelims)

================================================================

        Meet: * 4:38.06  1996        Suzy Jones, UC Davis (CA)                

    Name                    Year School                 Prelims

================================================================

Preliminaries

  1 Jessica Pixler            Fr Seattle Pac.           4:51.79Q

  2 Tanya Gaurmer             Jr Adams State            4:55.97Q

  3 Naomi Fulton              Jr Wis.-Parkside          4:53.98Q

  4 Heather Beresford         Sr Co. Mines              4:56.12Q

  5 Karin Rohde               Jr Seattle Pac.           4:55.46Q

  6 Jonel Rossbach            Jr Emporia St             4:56.38Q

  7 Karla Alburez             So CS LA                  4:55.54q

  8 Dana DeIngenis            Sr Stonehill              4:56.33q

  9 Olha Kryv'yak             Sr Abilene Christ.        4:57.90q

 10 Susie Rivard              Jr Grand Valley           4:58.22q

 11 Stacy Girard              So Chadron St             4:58.58 

 12 Missy Burgin              Sr Southern Ind           5:01.42 

 13 Jane Larson               Fr Seattle Pac.           5:02.28 

 14 Caitlyn Clark             Sr Assumption             5:09.86 

 

Women 5000 M Run

=======================================================================

        Meet: * 16:19.59  3/12/2005   Janet Kogo, Harding                     

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Mandi Zemba               Sr Grand Valley          16:16.77*   10 

  2 Nicole Plante             Sr Mass-Lowell           16:57.48     8 

  3 Brittany Somers           Sr Adams State           17:04.09     6 

  4 Lavenna Mullenbach        So Adams State           17:06.00     5 

  5 Allie Shafer              So Southern Ind          17:09.34     4 

  6 Stacey Kandas             Sr Grand Valley          17:10.73     3 

  7 Erin Richard              Jr Clarion               17:11.49     2 

  8 Sarah Shepard             Sr Co. Springs           17:11.56     1 

  9 Katie Hummel              Jr Central Wash          17:13.50 

 10 Olha Kryv'yak             Sr Abilene Christ.       17:13.64 

 11 Maija Rohde               Sr CS LA                 17:16.61 

 12 Nicole Blaesser           Sr Indiana U-PA          17:18.05 

 13 Heather Beresford         Sr Co. Mines             17:18.77 

 14 Rebecca Rudey             Jr Saginaw Vly           17:30.02 

 15 Rachel Stangler           Sr Augustana             17:54.11 

 16 Allison Kreutzer          Jr Clayton               18:00.51 

 -- Janee Jones               So Harding                    DNF  

 

Women Distance Medley

=======================================================================

        Meet: * 11:32.06  3/11/2005   Adams State, Adams State                

                          V Martinez, N Goosby, T Gaurmer, V Coindreau     

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Grand Valley State                                 11:29.89*   10 

     1) Susie Rivard Jr                 2) Micaela Mayer                 

     3) Katherine McCarthy Fr           4) Mandi Zemba Sr                

  2 Adams State                                        11:41.84     8 

     1) Tanya Gaurmer Jr                2) Rebekah White                 

     3) Laura Knapp So                  4) Brittany Somers Sr            

  3 Wisconsin-Parkside                                 11:48.18     6 

     1) Naomi Fulton Jr                 2) Jessica Enderby Fr             

     3) Jill Winkler Sr                 4) Jessica Lamp So               

  4 Lincoln                                            11:48.64     5 

     1) Meleshia Spencer Sr             2) Davita Prendergast So         

     3) Kaydian Howell So               4) Nessa Paul Sr                 

  5 Abilene Christian                                  11:52.35     4 

     1) Mary Mwangi So                  2) Jessica Hunt Sr               

     3) Denise Morgan Sr                4) Olha Kryv'yak Sr               

  6 Findlay                                            11:58.50     3 

     1) Alana Margraf Sr                2) Abbie Shook Sr                

     3) Danielle Grochowalski Sr        4) Emily Gauger Jr               

  7 Massachusetts - Lowell                             11:58.78     2 

     1) Christina DaLomba So            2) Toni-Marie Henry Sr           

     3) Haley Catarius Fr               4) Nicole Plante Sr              

  8 Seattle Pacific                                    12:04.77     1 

     1) Jane Larson Fr                  2) Jessica Hinton So             

     3) Jenn Marsh Sr                   4) Karin Rohde Jr                

  9 Southern Indiana                                   12:05.09 

     1) Missy Burgin Sr                 2) Lauren Crick Fr               

     3) Christy Dixon So                4) Allie Shafer So               

 10 Nebraska - Omaha                                   12:18.21 

     1) Kelli Mertes So                 2) Angela Kampschniede Sr        

     3) Mary Nelson Fr                  4) Tahnee Tuenge Jr              

---------------------------------------------------------------------

 

Men’s Results | Women’s Results | Return to Top

 

                           Men - Final Team Rankings

===============================================================================

    1) St Augustine's              88        2) Abilene Christian          48.50

    3) North Carolina Central      43        4) Adams State                38  

    5) Lincoln                     36        5) Ashland                    36  

    7) Morehouse                   32        8) Grand Valley State         25  

    9) South Dakota                20       10) Cal St Stanislaus          17  

   11) Nebraska-Kearney            16.50    12) Minnesota St               16  

   12) Missouri-Rolla              16       14) Western State              15  

   15) Colorado School of Mines    12       16) Harding                     9  

   17) Missouri Southern            8       17) Stonehill                   8  

   17) Minnesota St - Moorhead      8       17) Indiana Univ of Pa          8  

   17) Western Washington           8       22) Pittsburg State             7.50

   23) Lewis                        6       24) Lock Haven                  5  

   24) Massachusetts - Lowell       5       24) Bryant                      5  

   24) Bemidji State                5       24) Northwest Missouri State    5  

   29) Central Washington           4       29) Shippensburg                4  

   29) Southern Illinois- Edwards   4       29) Central Missouri            4  

   33) Chadron State                3.50    34) Hillsdale                   3  

   34) Lake Superior State          3       36) Fort Hays State             2  

   36) Northern State               2       36) West Chester                2  

   36) Southern Indiana             2       40) Seattle Pacific             1  

   40) Truman State                 1       40) Southwest Baptist           1  

   40) Southern Connecticut State   1       40) West Virginia Wesleyan      1                                    

 

Men 5000 M Run

=======================================================================

        Meet: * 13:44.27  2001        Michael Aish, Western St (CO)           

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Nicodemus Naimadu         Jr Abilene Christ.       14:02.87    10 

  2 Kim Hogarth               So Western St            14:03.09     8 

  3 Oliver Bodor              Sr Western St            14:09.48     6 

  4 Artur Kern                Jr Harding               14:09.89     5 

  5 Julius Kosgei             Jr Harding               14:14.19     4 

  6 Nate Peck                 Jr Grand Valley          14:16.29     3 

  7 Paul Jellema              Jr Southern Ind          14:17.07     2 

  8 Brian Medigovich          So Adams State           14:31.71     1 

  9 Serge Gasore              So Abilene Christ.       14:47.35 

 10 Ryan Blood                Sr Lock Haven            14:49.53 

 11 Chris Clark               Jr Calif U-PA.           15:00.37 

 12 Ryan Holm                 Jr Grand Valley          15:04.63 

 13 Derek Yorek               Sr Adams State           15:21.14 

 

Return to Top | Women’s Results | Men’s Results