GLVC Outdoor Track & Field Championships
May 4-5, 2007
Edwardsville, IL
USI Results
Women's Results | Men's Results
Athlete of the Year: Deserea Brown, SIU Edwardsville
Freshman of the Year: Denasha Mondy, Bellarmine
Coach of the Year: Dave Astrauskas, SIU Edwardsville
 
                    Women - Team Rankings - 22 Events Scored
===============================================================================
    1) Southern Illinois Edwardsv 280        2) University of Indianapoli 200   
    3) Bellarmine University       70        4) University of Missouri-Ro  64   
    5) St. Joseph's College        59        5) Lewis University           59   
    7) University of Southern Ind  56.50     8) Wisconsin-Parkside         55.50
    9) Northern Kentucky Universi  14                                           

Event 19  Women 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
 16 Stormont, Leah               So. Indiana              14.09  -0.9  3 
 
Event 21  Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Burgin, Melissa              So. Indiana           11:00.21    10  
  4 Weflen, Marcia               So. Indiana           11:41.85     5  
  8 Williams, Lacy               So. Indiana           12:09.94     1  
 10 Leimberger, Carrie           So. Indiana           12:30.69  
  
Event 25  Women 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
 17 Stormont, Leah               So. Indiana              29.04  -0.2  1 
 
Event 27  Women 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Baysden, Sarah               So. Indiana           39:32.4h    10  
 11 Zoll, Brianna                So. Indiana           46:35.1h  
 
Event 44  Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shafer, Allison              So. Indiana           17:41.63    10  
  6 Whiteman, Sarah              So. Indiana           19:07.61     3  
  7 Baysden, Sarah               So. Indiana           19:11.01     2  
  9 Scheidler, Meagan            So. Indiana           19:31.51  
 15 Schilling, Stephanie         So. Indiana           21:56.33  
 18 Zoll, Brianna                So. Indiana           23:45.43  
 
Event 45  Women 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  9 University of Southern Indiana                        58.33   2 
 
Event 47  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  7 Williams, Lacy               So. Indiana            4:51.96     2  
 
Event 51  Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
 12 Hensly, April                So. Indiana            1:06.04   2 
 
Event 55  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  7 Crick, Lauren                So. Indiana            2:19.38     2  
 22 Hendrickson, Alicia          So. Indiana            2:48.83  
 
Event 62  Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Burgin, Melissa              So. Indiana           10:13.51    10  
 12 Leimberger, Carrie           So. Indiana           11:07.34  
 14 Glick, Danielle              So. Indiana           11:20.27  
 15 Weflen, Marcia               So. Indiana           11:29.68  
 16 Whitlow, Shannon             So. Indiana           11:31.38  
 
Event 63  Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  7 University of Southern Indiana                      4:16.87   2    1.5
-------------------------------------------------------------------------------
Men's Results | Women's Results | Return to Top

Athlete of the Year: Kyle Rose, SIU Edwardsville
Freshman of the Year: Tim Sirbek, Southern Indiana
Coach of the Year: Dave Astrauskas, SIU Edwardsville
                    Men - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
    1) Southern Illinois Edwardsv 266.50     2) University of Missouri-Ro 146.50
    3) University of Indianapolis 113.50     4) St. Joseph's College       95.50
    5) Lewis University            91        6) University of Southern In  65   
    7) Northern Kentucky Universi  17        8) Bellarmine University      16   
    9) Wisconsin-Parkside           4                                           
 
Event 22  Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sirbek, Tim                  So. Indiana            9:15.00    10  
  5 Roads, Robert                So. Indiana            9:40.0h     4  
  8 Garwood, Robert              So. Indiana            9:51.61     1  
  9 Campbell, Brandon            So. Indiana            9:53.68  
 13 Davies, Jeremy               So. Indiana           10:08.24  
 20 Mannix, Tristan              So. Indiana           11:13.86  
 
Event 26  Men 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  9 Jones, Brandon               So. Indiana              22.43  -0.4  3 
 17 Inge, Austin                 So. Indiana              23.02  -0.7  4 
 
Event 28  Men 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jellema, Paul                So. Indiana           31:25.53    10  
  5 Gebreselassie, Samuel        So. Indiana           33:02.58     4  
  6 Becker, Robert               So. Indiana           33:10.31     3  
 11 Zielske, Matthew             So. Indiana           34:07.29  
 12 Werling, Ben                 So. Indiana           34:51.11  
 21 Delong, David                So. Indiana           35:44.85  
 
Event 48  Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  6 Mannix, Tristan              So. Indiana            4:01.44     3  
 22 Davies, Jeremy               So. Indiana            4:14.03  
 
Event 56  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  4 Sellers, Taylor              So. Indiana            1:55.63     5  
 10 Stahl, Jake                  So. Indiana            1:57.32  
 18 Jones, Brandon               So. Indiana            2:00.01  
 
Event 61  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jellema, Paul                So. Indiana           14:42.20    10  
  2 Sirbek, Tim                  So. Indiana           15:03.26     8  
  6 Garwood, Robert              So. Indiana           15:29.57     3  
 12 Roads, Robert                So. Indiana           16:00.96  
 18 Zielske, Matthew             So. Indiana           16:29.45  
 22 Campbell, Brandon            So. Indiana           16:45.65  
 
Event 64  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  5 University of Southern Indiana                      3:24.23     4  
Return to Top | Women's Results | Men's Results