Great Lakes Valley Conference - 3/1/2008
Indoor Track and Field Championships
Knowling Fieldhouse - Wabash College
Complete Results
Women's Results | Men's Results
Women's Freshman of the Year: Alexis DeJean, SJC
Women's Athlete of the Year: Deserea Brown, SIUE
Women's Coach of the Year: Dave Austrauskas, SIUE
 
Women's Team Scores                               
Pl School                                          Points
============================================================
1. Southern Illinois Edwardsville     SIUE            270  
2. Lewis University                   LEW              91.5
3. University of Indianapolis         INDY             78.5
4. Missour University S&T             UMST             59  
5. St. Joseph's College               SJC              53  
6. Wisconsin Parkside                 UWP              47  
7. University of Southern Indiana     USI              46  
8. Bellarmine University              BELL             40  
9. Northern Kentucky University       NKU              16
Women 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Curtis, Nichelle             Indianapolis            7.22       7.21Q  2 
  2 Brown, Deserea               Siu Edwardsville        7.20       7.22Q  1 
  3 Brackett, Shelinda           Siu Edwardsville        7.24       7.25Q  3 
  4 Butler, Ashley               Lewis                   7.31       7.28Q  4 
  5 Royston, Angel               Siu Edwardsville        7.46       7.30q  1 
  6 Triner, Amber                Siu Edwardsville        7.41       7.36q  3 
  7 Alrich, Juliet               Siu Edwardsville        7.45       7.37q  2 
  8 Bertsch, Brittney            St. Joseph's            7.45       7.42q  1 
  9 Smith, Shannon               Indianapolis            7.38       7.47   4 
  9 Griffith, Hillary            Missouri S&T            7.69       7.47   1 
 11 Lewis, Kendra                Missouri S&T            7.60       7.53   4 
 12 Sanuth, Saidat               Indianapolis            7.67       7.59   2 
 13 Ruff, Michelle               Lewis                   7.49       7.60   2 
 14 Reynolds, Jessica            Indianapolis            7.70       7.66   1 
 15 Merkel, Jenny                St. Joseph's            7.65       7.79   3 
 16 Butler, Christine            Siu Edwardsville        7.53       7.82   3 
 17 Smith, Maggie                North. Kentucky         8.16       8.01   3 
 18 Moore, Jenna                 Bellarmine              8.37       8.38   4 
 19 Berry, Chelsea               North. Kentucky        10.81      10.32   4 
 -- Shaw, Tiffany                Bellarmine              7.93         DQ   2 
 
Women 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Butler, Ashley               Lewis                   7.28       7.24    10  
  2 Curtis, Nichelle             Indianapolis            7.21       7.26     8  
  3 Brackett, Shelinda           Siu Edwardsville        7.25       7.28     6  
  4 Brown, Deserea               Siu Edwardsville        7.22       7.34     5  
  5 Triner, Amber                Siu Edwardsville        7.36       7.35     4  
  6 Royston, Angel               Siu Edwardsville        7.30      J7.35     3  
  7 Alrich, Juliet               Siu Edwardsville        7.37       7.46     2  
  8 Bertsch, Brittney            St. Joseph's            7.42       7.52     1  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Brackett, Shelinda           Siu Edwardsville       25.09      25.07   5   10  
  2 Brown, Deserea               Siu Edwardsville       25.35      25.27   5    8  
  3 Alrich, Juliet               Siu Edwardsville       25.86      25.47   4    6  
  4 Royston, Angel               Siu Edwardsville       25.84      25.67   5    5  
  5 Triner, Amber                Siu Edwardsville       25.76      25.82   5    4   25.815
  6 Curtis, Nichelle             Indianapolis           25.87     J25.82   4    3   25.818
  7 Levy, Jessica                Siu Edwardsville       26.25      25.92   3    2  
  8 Ruff, Michelle               Lewis                  26.08      25.95   4    1  
  9 King, Sarah                  Lewis                  26.81      26.17   2 
 10 Butler, Ashley               Lewis                  26.78      26.28   3 
 11 Smith, Shannon               Indianapolis           26.15      26.56   4 
 12 Sanuth, Saidat               Indianapolis           27.09      26.63   2 
 13 Boban, Maggie                Lewis                  26.47      26.67   3 
 14 Moore, Aubrey                Missouri S&T           26.95      26.71   2 
 15 Bruce, Katie                 Missouri S&T           27.31      26.80   2 
 16 Lewis, Kendra                Missouri S&T           26.78      26.94   3 
 17 Merkel, Jenny                St. Joseph's           27.93      27.37   1 
 18 Griffith, Hillary            Missouri S&T           27.32      27.56   2 
 19 Smith, Maggie                North. Kentucky        28.86      28.40   1 
 21 Reynolds, Jessica            Indianapolis           28.25      29.27   1 
 22 Moore, Jenna                 Bellarmine             30.74      30.95   1 
 29 Crenshaw, Jasmine            Lewis                  29.05     J28.50   1 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Alrich, Juliet               Siu Edwardsville       55.91      56.96   2   10  
  2 Royston, Angel               Siu Edwardsville       57.40      57.36   2    8  
  3 Levy, Jessica                Siu Edwardsville       58.60      57.77   2    6  
  4 Moore, Aubrey                Missouri S&T         1:00.51      59.44   1    5  
  5 Patton, Natalie              Siu Edwardsville     1:02.01      59.49   1    4  
  6 Sanuth, Saidat               Indianapolis         1:02.35      59.62   1    3  
  7 Bruce, Katie                 Missouri S&T         1:00.06      59.81   2    2  
  8 Crenshaw, Jasmine            Lewis                1:06.55    1:05.33   1    1  
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lamp, Jessica                Wisc. Parkside       2:10.99    2:12.74    10  
  2 Ellis, Coreen                Siu Edwardsville     2:15.04    2:13.14     8  
  3 Fulton, Naomi                Wisc. Parkside       2:13.45    2:18.19     6  
  4 Wertz, Terran                Lewis                2:16.20    2:18.78     5  
  5 Glassburn, Brittany          Wisc. Parkside       2:22.94    2:20.60     4  
  6 Mulvey, Lindsey              Siu Edwardsville     2:22.87    2:20.77     3  
  7 Taylor, Valery               Siu Edwardsville     2:22.91    2:23.56     2  
  8 Handley, Kierra              Missouri S&T         2:23.87    2:23.94     1  
  9 Thompson, Danielle           Lewis                2:26.60    2:24.73  
 10 Love, Kelsey                 Bellarmine           2:21.37    2:25.22  
 11 Howell, Kellsi               Lewis                2:24.90    2:25.91  
 12 Crick, Lauren                Southern Indiana     2:25.18    2:25.96  
 13 Lederman, Kelle              Lewis                2:25.83    2:26.36  
 14 Johnson, Kristin             Lewis                2:27.52    2:26.80  
 15 Dixon, Rita                  Bellarmine           2:31.60    2:33.72  
 16 Schussele, Samantha          Missouri S&T         2:36.49    2:34.94  
 
Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fulton, Naomi                Wisc. Parkside       4:56.67    4:55.04    10  
  2 Lamp, Jessica                Wisc. Parkside       5:02.24    4:55.57     8  
  3 Hickey, Katie                Bellarmine           5:01.98    5:00.38     6  
  4 Wertz, Terran                Lewis                5:04.37    5:01.09     5  
  5 Krall, Maggie                Siu Edwardsville     5:20.93    5:21.76     4  
  6 Dixon, Christy               Southern Indiana     5:16.39    5:25.39     3  
  7 Hague, Kathryn               Lewis                5:17.78    5:29.48     2  
  8 Helton, Jenna                St. Joseph's         5:32.71    5:40.14     1  
  9 Briggs, Stephanie            Siu Edwardsville     5:38.21    5:46.26  
 10 Reiter, Corrie               Bellarmine           5:39.58    5:53.62  
 11 Briggs, Stacey               Siu Edwardsville     5:37.16    5:59.74  
 12 Sitzman, Lindsey             Indianapolis         5:50.23    6:02.32  
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hickey, Katie                Bellarmine                     10:23.83    10  
  2 Ballinger, Mary              Southern Indiana    10:17.09   10:29.70     8  
  3 Brown, Kayla                 Siu Edwardsville    10:37.16   10:33.00     6  
  4 Hubbard, Valerie             Wisc. Parkside      10:36.28   10:39.69     5  
  5 Sarka, LeAnn                 Indianapolis        10:28.93   10:45.43     4  
  6 Siemer, Jenna                North. Kentucky     11:08.28   10:51.04     3  
  7 Getts, Leslee                Southern Indiana    10:38.98   10:51.34     2  
  8 Herbert, Becky               Lewis               10:58.37   10:53.66     1  
  9 Krall, Maggie                Siu Edwardsville    10:52.51   10:58.69  
 10 Geiger, Kristen              Bellarmine          10:37.42   11:05.82  
 11 Baysden, Sarah               Southern Indiana    11:10.06   11:07.89  
 12 Flounders, Kelly             Siu Edwardsville    10:47.73   11:11.69  
 13 Adragna, Abra                Indianapolis        11:30.09   11:21.62  
 14 Sawmiller, Tiffani           St. Joseph's        11:13.38   11:28.38  
 15 Laker, Janice                North. Kentucky     11:35.52   11:34.20  
 16 Kriese, Rachel               Indianapolis        11:35.71   11:36.01  
 17 Rife, Jamie                  Bellarmine                     11:38.52  
 18 Morgan, Rose                 North. Kentucky     12:04.08   11:46.39  
 19 Dexl, Theresa                Lewis               11:33.36   11:46.94  
 20 Bardenhop, Sarah             Indianapolis        12:02.25   12:01.42  
 21 Reiter, Corrie               Bellarmine          11:42.53   12:20.73  
 22 Boester, Katie               Indianapolis        12:26.35   12:27.27  
 23 Cooper, Kira                 North. Kentucky     12:17.12   12:40.47  
 
Women 5000 Meter Run Invitational
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ballinger, Mary              Southern Indiana    17:28.49   17:13.58    10  
  2 Hoekzema, Julianne           North. Kentucky     17:36.79   17:37.49     8  
  3 Brown, Kayla                 Siu Edwardsville    18:02.24   18:06.48     6  
  4 Sarka, LeAnn                 Indianapolis        18:21.42   18:08.67     5  
  5 Getts, Leslee                Southern Indiana    18:44.34   18:41.70     4  
  6 Baysden, Sarah               Southern Indiana    19:36.11   18:46.76     3  
  7 Flounders, Kelly             Siu Edwardsville    19:31.92   18:47.05     2  
  8 Sawmiller, Tiffani           St. Joseph's        19:57.48   19:09.77     1  
  9 Laird, Allison               Southern Indiana    19:29.77   19:12.80  
 10 Moore, Ashley                St. Joseph's        19:24.88   19:39.22  
 11 Schilling, Stephanie         Southern Indiana    19:32.47   20:17.69  
 12 Samuels, Cristin             Bellarmine          19:24.08   20:39.90  
 
Women 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Triner, Amber                Siu Edwardsville        8.34       8.29Q  2 
  2 Brown, Deserea               Siu Edwardsville        8.08       8.45Q  1 
  3 Cook, Andrea                 Indianapolis            8.43       8.47q  2 
  4 Palovcsik, Jenny             Siu Edwardsville        8.63       8.57q  1 
  5 Dennis, Megan                Siu Edwardsville        8.53       8.62q  1 
  6 Kustra, Christina            Lewis                   8.77       8.80q  2 
  7 Hesson, Shayna               St. Joseph's            8.91       8.95q  2 
  8 Leffers, Krista              Indianapolis            8.99       9.08q  1  9.074
  9 Harless, Carolyn             Indianapolis            9.32      J9.08   2  9.080
 10 Jackson, Porsche             Indianapolis            9.21       9.29   1 
 11 Mawhiney, Maggie             Missouri S&T            9.82      10.10   2 
 12 Boland, Kelsey               Lewis                   9.96      10.36   1 
 
Women 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Triner, Amber                Siu Edwardsville        8.29       8.12    10  
  2 Brown, Deserea               Siu Edwardsville        8.45       8.13     8  
  3 Kustra, Christina            Lewis                   8.80       8.57     6  
  4 Cook, Andrea                 Indianapolis            8.47       8.60     5  
  5 Palovcsik, Jenny             Siu Edwardsville        8.57       8.74     4  
  6 Dennis, Megan                Siu Edwardsville        8.62       8.75     3  
  7 Hesson, Shayna               St. Joseph's            8.95       9.00     2  
  8 Leffers, Krista              Indianapolis            9.08       9.02     1  
 
Women 200 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Brown, Deserea               Siu Edwardsville                  27.21   4   10  
  2 Triner, Amber                Siu Edwardsville                  28.40   1    8  
  3 Dennis, Megan                Siu Edwardsville                  29.32   1    6  
  4 Kustra, Christina            Lewis                             29.69   2    5  
  5 Leffers, Krista              Indianapolis           30.19      30.04   3    4  
  6 Hesson, Shayna               St. Joseph's           30.02      30.11   1    3  
  7 Cook, Andrea                 Indianapolis                      30.24   4    2  
  8 Palovcsik, Jenny             Siu Edwardsville                  31.03   3    1  
  9 Gamm, Kacie                  Bellarmine             31.99      31.49   4 
 10 Harless, Carolyn             Indianapolis           31.96      31.66   3 
 11 Jackson, Porsche             Indianapolis           34.17      31.83   4 
 12 Patton, Natalie              Siu Edwardsville                  31.84   2 
 13 Aramburu, Camilla            Bellarmine             31.88      32.16   2 
 14 Mawhiney, Maggie             Missouri S&T                      33.22   1 
 15 Boland, Kelsey               Lewis                             33.58   3 
 
Women 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Southern Illinois Edwardsville  'A'               1:42.35    1:40.34   2   10  
     1) Brown, Deserea                  2) Brackett, Shelinda             
     3) Triner, Amber                   4) Royston, Angel                 
  2 Missour University S&T  'A'                                  1:45.06   1    8  
     1) Lewis, Kendra                   2) Moore, Aubrey                  
     3) Bruce, Katie                    4) Griffith, Hillary              
  3 Lewis University  'A'                             1:45.64    1:46.47   2    6  
  4 St. Joseph's College  'A'                         1:48.54    1:48.36   2    5  
     1) Merkel, Jenny                   2) Thompson, Lydia                
     3) Hesson, Shayna                  4) Bertsch, Brittney              
  5 Bellarmine University  'A'                        1:53.03    1:53.78   1    4  
     1) Walz, Rachel                    2) Gamm, Kacie                    
     3) Dixon, Rita                     4) Aramburu, Camilla              
  6 University of Indianapolis  'A'                   1:52.54    1:54.92   2    3  
     1) Reynolds, Jessica               2) Harless, Carolyn               
     3) Chang, Chelsey                  4) Jackson, Porsche               
  7 Northern Kentucky University  'A'                            1:59.49   1    2  
     1) Droessler, Elizabeth            2) McHugh, Rachel                 
     3) Smith, Maggie                   4) Laker, Janice                  
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Southern Illinois Edwardsville  'A'               3:43.39    3:57.69   2   10  
     1) Brackett, Shelinda              2) Levy, Jessica                  
     3) Taylor, Valery                  4) Ellis, Coreen                  
  2 Missour University S&T  'A'                       4:09.22    4:04.99   2    8  
     1) Bruce, Katie                    2) Moore, Aubrey                  
     3) Handley, Kierra                 4) Griffith, Hillary              
  3 Lewis University  'A'                             4:02.49    4:05.33   2    6  
     1) Boban, Maggie                   2) King, Sarah                    
     3) Lewis, Amanda                   4) Ruff, Michelle                 
  4 University of Indianapolis  'A'                   4:21.84    4:11.71   1    5  
     1) Curtis, Nichelle                2) Sanuth, Saidat                 
     3) Cook, Andrea                    4) Smith, Shannon                 
  5 Wisconsin Parkside  'A'                           4:07.32    4:13.31   2    4  
     1) Glassburn, Brittany             2) Hubbard, Valerie               
     3) Fulton, Naomi                   4) Lamp, Jessica                  
  6 Bellarmine University  'A'                        4:16.56    4:16.60   1    3  
     1) Walz, Rachel                    2) Aramburu, Camilla              
     3) Gamm, Kacie                     4) Love, Kelsey                   
  7 Northern Kentucky University  'A'                            4:22.98   1    2  
     1) Droessler, Elizabeth            2) Hoekzema, Julianne             
     3) Siemer, Jenna                   4) Smith, Maggie                  
  8 University of Southern Indiana  'A'               4:28.83    4:27.91   1    1  
     1) Dixon, Christy                  2) Crick, Lauren                  
     3) Hensley, April                  4) Baysden, Sarah                 
 
Women Distance Medley
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 University of Southern Indiana  'A'              12:23.64   12:15.20    10  
     1) Ballinger, Mary                 2) Crick, Lauren                  
     3) Dixon, Christy                  4) Cooksey, Heather               
  2 Southern Illinois Edwardsville  'A'              13:03.13   12:57.51     8  
     1) Briggs, Stacey                  2) Patton, Natalie                
     3) Mulvey, Lindsey                 4) Briggs, Stephanie              
  3 Lewis University  'A'                            12:35.74   13:00.83     6  
     1) Johnson, Kristin                2) Lewis, Amanda                  
     3) Whalen, Angela                  4) Justes, Hailey                 
  4 Bellarmine University  'A'                       13:11.82   13:10.30     5  
     1) Rife, Jamie                     2) Gamm, Kacie                    
     3) Love, Kelsey                    4) Geiger, Kristen                
  5 University of Indianapolis  'A'                  13:11.20   13:30.18     4  
     1) Kriese, Rachel                  2) Schroeder, Bethany             
     3) Sitzman, Lindsey                4) Adragna, Abra                  
  6 Missour University S&T  'A'                                 13:46.56     3  
     1) McNally, Rebecca                2) Mawhiney, Maggie               
     3) Schussele, Samantha             4) Conley, Teresa                 
  7 St. Joseph's College  'A'                                   13:50.91     2  
     1) Mohr, Jacqui                    2) Kerschen, Kara                 
     3) Pierson, Casey                  4) Woodruff, Kim                  
  8 Northern Kentucky University  'A'                13:29.20   14:44.65     1  
     1) Cantrall, Chelsea               2) Droessler, Elizabeth           
     3) Hansman, Alisha                 4) Cooper, Kira                   
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Buche, Melissa               St. Joseph's           1.68m      1.60m    5-03.00   10  
  2 Palovcsik, Jenny             Siu Edwardsville       1.67m     J1.60m    5-03.00    8  
  3 Winslow, Sydney              Siu Edwardsville       1.58m     J1.60m    5-03.00    6  
  4 Linck, Samantha              Lewis                  1.65m      1.55m    5-01.00    4.5
  4 Jackson, Porsche             Indianapolis           1.48m      1.55m    5-01.00    4.5
  6 Dennis, Megan                Siu Edwardsville       1.63m     J1.55m    5-01.00    3  
  7 Brown, Deserea               Siu Edwardsville       1.57m      1.50m    4-11.00    2  
  8 Meade, Becky                 Bellarmine             1.52m     J1.50m    4-11.00    1  
  9 Hresil, Mardee               St. Joseph's           1.53m      1.45m    4-09.00 
 10 Swisher, Kylie               St. Joseph's           1.48m     J1.45m    4-09.00 
 11 Wolfe, Alexandra             Bellarmine             1.48m     J1.45m    4-09.00 
 12 Woodford, Khylee             Indianapolis           1.37m      1.40m    4-07.00 
 13 Boley, Lacey                 Bellarmine             1.37m      1.30m    4-03.25 
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hahn, Taylor                 Missouri S&T           3.50m      3.56m   11-08.00   10  
  2 Gailey, Emma                 Bellarmine             3.21m      3.26m   10-08.25    8  
  3 Statler, Jamie               Missouri S&T           3.50m     J3.26m   10-08.25    6  
  4 Morehead, Leah               Missouri S&T           3.30m     J3.26m   10-08.25    5  
  5 King, Sarah                  Lewis                  3.20m     J3.26m   10-08.25    4  
  6 Zaremba, Sara                Missouri S&T           3.20m      3.11m   10-02.50    3  
  7 Venne, Morgan                Indianapolis           2.90m      2.81m    9-02.50    2  
  8 Gill, Kara                   Indianapolis           2.75m      2.66m    8-08.75    1  
  9 Smith, Shayna                Indianapolis           2.75m      2.51m    8-02.75 
 10 Atkins, Jackie               Bellarmine             2.45m     J2.51m    8-02.75 
 11 Shaw, Tiffany                Bellarmine             2.45m      2.36m    7-08.75 
 -- Mitchell, Erin               Lewis                  3.15m         NH            
 
Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Butler, Christine            Siu Edwardsville       5.70m      5.79m   19-00.00   10  
  2 Brown, Deserea               Siu Edwardsville       5.34m      5.72m   18-09.25    8  
  3 Butler, Ashley               Lewis                  5.56m      5.67m   18-07.25    6  
  4 Triner, Amber                Siu Edwardsville       5.41m      5.55m   18-02.50    5  
  5 Palovcsik, Jenny             Siu Edwardsville       5.62m      5.46m   17-11.00    4  
  6 Cook, Andrea                 Indianapolis           5.12m      5.42m   17-09.50    3  
  7 Dennis, Megan                Siu Edwardsville       5.16m      5.36m   17-07.00    2  
  8 Taylor, Valery               Siu Edwardsville       5.24m      5.28m   17-04.00    1  
  9 Kustra, Christina            Lewis                  5.20m      5.27m   17-03.50 
 10 Wheeler, Millennium          Lewis                  5.21m      5.15m   16-10.75 
 11 Barney, Katie                Lewis                  5.17m      5.08m   16-08.00 
 12 Thompson, Lydia              St. Joseph's           5.20m      5.07m   16-07.75 
 13 Bertsch, Brittney            St. Joseph's           5.00m      5.03m   16-06.00 
 14 Connell, Melissa             Bellarmine             4.80m      4.93m   16-02.25 
 14 Merkel, Jenny                St. Joseph's           5.18m      4.93m   16-02.25 
 16 Schroeder, Bethany           Indianapolis           4.74m      4.77m   15-07.75 
 17 Chang, Chelsey               Indianapolis           4.75m      4.75m   15-07.00 
 18 Stach, Sarah                 Missouri S&T           4.94m      4.62m   15-02.00 
 
Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dennis, Megan                Siu Edwardsville      11.82m     11.71m   38-05.00   10  
  2 Palovcsik, Jenny             Siu Edwardsville      11.11m     11.44m   37-06.50    8  
  3 Kustra, Christina            Lewis                 11.26m     11.32m   37-01.75    6  
  4 Wheeler, Millennium          Lewis                 11.09m     10.93m   35-10.50    5  
  5 Thompson, Lydia              St. Joseph's          10.73m     10.79m   35-05.00    4  
  6 Connell, Melissa             Bellarmine            10.16m     10.51m   34-05.75    3  
  7 Cook, Andrea                 Indianapolis           9.90m     10.24m   33-07.25    2  
  8 Boland, Kelsey               Lewis                  9.85m     10.05m   32-11.75    1  
  9 Wolfe, Alexandra             Bellarmine            10.29m      9.87m   32-04.75 
 10 Meade, Becky                 Bellarmine             9.98m      9.65m   31-08.00 
 11 Atkins, Jackie               Bellarmine             9.68m      9.44m   30-11.75 
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 DeJean, Alexis               St. Joseph's          12.93m     12.99m   42-07.50   10  
  2 Kuzmicz, Courtney            Indianapolis          12.82m     12.58m   41-03.25    8  
  3 Quintana, Rachel             Lewis                 11.93m     11.68m   38-04.00    6  
  4 Leary, Carmisha              Southern Indiana      11.50m     11.62m   38-01.50    5  
  5 Lubbe, Lara                  Indianapolis          11.76m     11.43m   37-06.00    4  
  6 Satterlee, Jennie            Siu Edwardsville      11.78m     11.36m   37-03.25    3  
  7 Terwelp, Hannah              Missouri S&T          11.63m     11.17m   36-07.75    2  
  8 Lenzo, Nicole                St. Joseph's          10.70m     10.83m   35-06.50    1  
  9 Schlater, Anna               St. Joseph's                     10.44m   34-03.00 
 10 Wolfe, Megan                 Indianapolis          10.52m      9.53m   31-03.25 
 11 Liss, Mackenzie              Lewis                  9.05m      8.58m   28-01.75 
 
Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 DeJean, Alexis               St. Joseph's          15.24m     15.55m   51-00.25   10  
  2 Satterlee, Jennie            Siu Edwardsville      15.86m     15.42m   50-07.25    8  
  3 Terwelp, Hannah              Missouri S&T          14.72m     15.16m   49-09.00    6  
  4 Kuzmicz, Courtney            Indianapolis          15.94m     15.11m   49-07.00    5  
  5 Quintana, Rachel             Lewis                 14.98m     14.58m   47-10.00    4  
  6 Schlater, Anna               St. Joseph's          13.98m     13.32m   43-08.50    3  
  7 Lubbe, Lara                  Indianapolis          13.18m     12.89m   42-03.50    2  
  8 Domagalla, Cassidy           Lewis                 12.95m     12.64m   41-05.75    1  
  9 Wolfe, Megan                 Indianapolis          13.02m     11.46m   37-07.25 
 10 Cook, Jocelyn                Bellarmine            12.28m     11.19m   36-08.50 
 11 Hajduk, Lauren               Lewis                  9.60m      8.63m   28-03.75
-----------------------------------------------------------------------------------------
Men's Results | Women's Results | Return to Top
Men's Freshman of the Year: David Goodman, USI
Men's Athlete of the Year: Anthony Flournoy, UIndy
Men's Coach of the Year: Dave Austrauskas, SIUE
Men's Team Scores                                
Pl School                                          Points
=========================================================
1. Southern Illinois Edwardsville     SIUE            224  
2. University of Indianapolis         INDY            144  
3. Lewis University                   LEW              90  
4. Missour University S&T             UMST             88  
5. St. Joseph's College               SJC              63  
6. University of Southern Indiana     USI              45  
7. Bellarmine University              BELL             37  
8. Wisconsin Parkside                 UWP               6  
9. Northern Kentucky University       NKU               4
Men 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Helms, Freddie               Indianapolis            6.39       6.40Q  1 
  2 Flournoy, Anthony            Indianapolis            6.48       6.51Q  2 
  3 Wright, Chris                Siu Edwardsville        6.56       6.54Q  3 
  4 Littleton, Chris             Siu Edwardsville        6.54       6.59Q  4 
  5 Bailey, Austin               Lewis                   6.63       6.64q  1 
  5 Hinton, Randy                Lewis                   6.64       6.64q  3 
  5 Wilson, Mike                 Missouri S&T            6.66       6.64q  4 
  8 Isbell, Mike                 Siu Edwardsville        6.52       6.65q  3 
  9 Wadley, Andre                St. Joseph's            6.61       6.67   2 
 10 Melton, Charles              Missouri S&T            6.71       6.68   3 
 11 Thierry, Andrew              Siu Edwardsville        6.64       6.70   2 
 12 Knaperek, James              Lewis                   6.65       6.71   4 
 13 Thompson, Kyle               Indianapolis            6.61       6.74   1 
 14 Vessell, Brett               Missouri S&T            6.79       6.76   1 
 15 Lesnick, Donnie              Lewis                   6.93       6.83   3 
 15 Murphy, Jacob                Bellarmine              6.78       6.83   1 
 17 White, Dominique             St. Joseph's            6.74       6.85   2 
 18 Holliman, Ben                Lewis                   7.00       6.93   4 
 19 Batts, Deshon                Bellarmine              6.92       6.96   2 
 20 Baker, Jeremy                North. Kentucky         7.71       7.76   4 
 -- Brooks, Nouri D              Indianapolis            6.52         DQ   4 
 
Men 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Helms, Freddie               Indianapolis            6.40       6.37    10  
  2 Isbell, Mike                 Siu Edwardsville        6.65       6.58     8  
  3 Wilson, Mike                 Missouri S&T            6.64       6.60     6  
  4 Littleton, Chris             Siu Edwardsville        6.59       6.61     5  
  5 Flournoy, Anthony            Indianapolis            6.51       6.65     4  
  6 Bailey, Austin               Lewis                   6.64       6.71     3  
  7 Hinton, Randy                Lewis                   6.64       6.73     2  
  8 Wright, Chris                Siu Edwardsville        6.54       6.78     1  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Flournoy, Anthony            Indianapolis           22.37      21.97   5   10  
  2 Rose, Kyle                   Siu Edwardsville       22.41      22.03   5    8  
  3 Littleton, Chris             Siu Edwardsville       22.39      22.24   5    6  
  4 Helms, Freddie               Indianapolis           22.54      22.26   5    5  
  5 Shepherd, Alphonso           Siu Edwardsville       22.84      22.38   3    4  
  6 Wright, Chris                Siu Edwardsville       22.65      22.56   4    3  
  7 Hinton, Randy                Lewis                  22.75      22.57   4    2  
  8 Packard, Ian                 Missouri S&T           22.70      22.67   4    1  
  9 Melton, Charles              Missouri S&T           22.76      22.75   3 
 10 Bailey, Austin               Lewis                  22.94      22.83   3 
 11 Wilson, Mike                 Missouri S&T           23.35      23.14   2 
 12 Brooks, Nouri D              Indianapolis           23.08      23.15   2 
 13 Thompson, Kyle               Indianapolis           22.91      23.31   3 
 14 Vessell, Brett               Missouri S&T           23.69      23.33   1 
 15 Isbell, Mike                 Siu Edwardsville       22.72      23.42   4 
 16 Lesnick, Donnie              Lewis                  23.34      23.43   2 
 17 Smith, Carl Anthony          Indianapolis           23.53      23.52   1 
 18 Jaeger, Joel                 St. Joseph's           23.76      23.58   1 
 19 Maj, Robert                  Lewis                  24.01      24.10   1 
 20 Batts, Deshon                Bellarmine             25.07      24.48   1 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rose, Kyle                   Siu Edwardsville       47.65      48.63   3   10  
  2 Wright, Chris                Siu Edwardsville       49.19      48.93   3    8  
  3 Littleton, Chris             Siu Edwardsville       49.17      48.96   3    6  
  4 Flournoy, Anthony            Indianapolis           49.16      49.00   3    5  
  5 Shepherd, Alphonso           Siu Edwardsville       50.63      49.96   2    4  
  6 Harold, Nich                 Siu Edwardsville       50.60      50.18   2    3  
  7 Pedersen, Brian              Lewis                  50.81      50.53   1    2  
  8 Hinton, Randy                Lewis                  50.51      50.68   2    1  
  9 Packard, Ian                 Missouri S&T           50.89      50.90   1 
 10 Miller, Steve                Indianapolis           51.68      51.07   1 
 11 Jaeger, Joel                 St. Joseph's           52.28      51.66   1 
 12 Liebrand, Chris              Lewis                  50.20      51.96   2 
 13 Tworek, Jeremiah             St. Joseph's           51.37      52.71   1 
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Myers, Adrian                Lewis                1:56.01    1:54.08    10  
  2 Blue, Joseph                 Bellarmine           1:56.65    1:57.72     8  
  3 Pittman, Zach                Bellarmine           1:57.41    1:58.57     6  
  4 Baldwin, Dustin              Wisc. Parkside       1:59.42    1:58.68     5  
  5 Smith, Brendan               Missouri S&T         1:56.96    1:58.69     4  
  6 Roland, Paul                 Missouri S&T         1:58.97    1:58.70     3  
  7 Ritzema, Jeffrey             Lewis                2:00.94    2:00.10     2  
  8 Hansen, Rob                  Wisc. Parkside       1:59.20    2:00.56     1  
  9 Etzold, Brandon              Missouri S&T         1:54.55    2:00.80  
 10 New, Bryce                   Indianapolis         1:59.90    2:02.26  
 11 Wells, Matthew               Indianapolis         2:03.94    2:02.67  
 12 Landy, Michael               Indianapolis         2:04.14    2:02.69  
 13 Blum, Matthew                Bellarmine           2:02.81    2:02.89  
 14 Burdette, Emory              Lewis                1:59.74    2:03.13  
 15 Brattain, Nick               Indianapolis         2:03.53    2:03.56  
 16 Gornall, Josh                Indianapolis         2:03.25    2:03.72  
 17 Wilson, Aaron                Siu Edwardsville     1:57.72    2:03.80  
 18 Smith, Ryne                  North. Kentucky      1:59.92    2:04.74  
 19 Dillard, Shawn               Siu Edwardsville     2:03.57    2:05.27  
 20 Pahren, Jonathon             North. Kentucky                 2:05.98  
 21 Johnson, Casey               St. Joseph's         2:03.81    2:06.50  
 22 Getz, Brian                  Siu Edwardsville     2:05.29    2:08.55  
 23 Chapman, Ben                 North. Kentucky      2:07.26    2:09.14  
 24 Thomas, Derrick              Southern Indiana     2:18.29    2:10.97  
 
Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northrop, Andrew             Lewis                4:24.85    4:23.68    10  
  2 Myers, Adrian                Lewis                4:13.32    4:23.86     8  
  3 Smith, Brendan               Missouri S&T         4:24.60    4:24.44     6  
  4 Lepkowski, Andy              Lewis                4:14.65    4:24.84     5  
  5 Etzold, Brandon              Missouri S&T         4:24.10    4:26.41     4  
  6 Dillard, Shawn               Siu Edwardsville     4:27.65    4:26.60     3  
  7 Robinson, Greg               Bellarmine           4:24.97    4:27.75     2  
  8 Harris, Drew                 North. Kentucky      4:27.13    4:27.94     1  
  9 Green, Thomas                Missouri S&T         4:29.16    4:28.58  
 10 Gornall, Josh                Indianapolis         4:34.90    4:30.66  
 11 Leonardo, Matt               St. Joseph's         4:26.08    4:31.59  
 12 Menner, Andrew               Southern Indiana     4:29.28    4:31.80  
 13 Thomas, Derrick              Southern Indiana     4:35.50    4:32.14  
 14 Shoulta, Matthew             North. Kentucky      4:28.16    4:33.03  
 15 Landy, Michael               Indianapolis         4:46.19    4:34.20  
 16 Ernst, Allen                 Missouri S&T         4:27.15    4:35.40  
 17 Vandermosten, Guy            Bellarmine           4:34.76    4:35.47  
 18 Getz, Brian                  Siu Edwardsville     4:28.25    4:36.07  
 19 Brown, Terrell               Bellarmine           4:35.56    4:36.18  
 20 Nyboer, Zach                 Southern Indiana     4:43.18    4:41.17  
 21 Wells, Matthew               Indianapolis         4:39.68    4:45.29  
 22 Bowling, Chad                Bellarmine           4:50.90    4:45.97  
 23 Zieske, Matthew              Southern Indiana     4:30.19    4:55.11  
 24 Cummings, Paul               Southern Indiana                4:55.35  
 -- Rayman, Joe                  Southern Indiana     4:30.65        DNF  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mannix, Tristan              Southern Indiana     8:30.44    8:39.27    10  
  2 Thornsberry, Jason           Bellarmine           8:39.78    8:44.29     8  
  3 Northrop, Andrew             Lewis                8:50.96    8:47.32     6  
  4 Steffens, Erik               Siu Edwardsville     8:48.53    8:47.33     5  
  5 Goodman, David               Southern Indiana     8:39.41    8:49.31     4  
  6 Holcombe, Joffroi            Missouri S&T         8:48.32    8:52.77     3  
  7 Settle, Adam                 Indianapolis         9:13.63    8:53.88     2  
  8 Leonardo, Matt               St. Joseph's         9:07.92    8:54.76     1  
  9 Cameron, Kyle                Siu Edwardsville     8:48.00    8:55.78  
 10 Lepkowski, Andy              Lewis                8:38.11    9:04.67  
 11 Sanchez, Naza                St. Joseph's         9:06.18    9:05.85  
 12 Robinson, Brad               Indianapolis         9:04.56    9:09.27  
 13 Campbell, Brandon            Southern Indiana     8:57.68    9:09.71  
 14 Spriggs, Corey               St. Joseph's         9:04.34    9:11.18  
 15 Vandermosten, Guy            Bellarmine           9:19.57    9:11.20  
 16 Ernst, Allen                 Missouri S&T         8:53.07    9:14.47  
 17 Kemper, Jeremy               Southern Indiana     9:00.67    9:15.55  
 18 Kendrick, Justin             Southern Indiana     8:54.37    9:18.70  
 19 Werths, Steve                Siu Edwardsville     9:09.78    9:22.04  
 20 Knott, Andrew                Bellarmine           9:21.43    9:22.27  
 21 Dockemeyer, Kevin            Lewis                9:28.99    9:25.46  
 22 Speer, Derrick               Indianapolis         9:32.46    9:26.86  
 23 Bullock, Brad                North. Kentucky      9:35.76    9:31.02  
 24 Lemmon, Greg                 North. Kentucky      9:44.61    9:37.02  
 25 Robinson, Greg               Bellarmine           9:07.68    9:45.29  
 26 Clark, Justin                Southern Indiana     9:46.59    9:47.59  
 27 Jones, Jason                 North. Kentucky      9:54.19    9:47.64  
 28 Durden, Hunter               North. Kentucky     11:25.77    9:58.19  
 29 Logsdon, Shane               Bellarmine           9:46.80   10:24.41  
 30 McMaster, Ryan               Indianapolis        10:14.93   10:30.13  
 
Men 5000 Meter Run Invitational
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Goodman, David               Southern Indiana    15:12.31   15:16.72    10  
  2 Steffens, Erik               Siu Edwardsville    14:59.87   15:18.24     8  
  3 Holcombe, Joffroi            Missouri S&T        15:13.13   15:33.81     6  
  4 Cameron, Kyle                Siu Edwardsville    15:25.40   15:40.32     5  
  5 Roads, Robert                Southern Indiana               15:42.97     4  
  6 Campbell, Brandon            Southern Indiana    15:31.76   15:48.05     3  
  7 Sanchez, Naza                St. Joseph's        15:43.50   15:49.85     2  
  8 Kemper, Jeremy               Southern Indiana               16:02.99     1  
  9 Khamo, Sinan                 Lewis               15:38.41   16:08.04  
 10 Masterson, Neal              Bellarmine          15:28.63   16:10.50  
 11 Spriggs, Corey               St. Joseph's        15:56.04   16:12.02  
 12 Brown, Grant                 Missouri S&T        15:49.50   16:12.04  
 13 Dwyer, Eric                  North. Kentucky     16:28.27   16:14.80
 14 Werths, Steve                Siu Edwardsville    15:56.16   16:33.83  
 15 Delong, David                Southern Indiana    16:41.93   16:52.42
 16 Becker, Robert               Southern Indiana    16:00.29   16:56.95  
 17 Logsdon, Shane               Bellarmine          17:02.27   17:16.58  
 18 Costello, Andrew             St. Joseph's        18:03.59   18:28.77
 
Men 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Pugh, Justin                 St. Joseph's            7.72       7.69Q  1 
  2 Puckett, Jeremy              Siu Edwardsville        7.84       7.85Q  2 
  3 Cohee, Elliott               Indianapolis            7.93       7.88q  1 
  4 Hettinger, Tadd              St. Joseph's            7.99       8.00q  1 
  5 Vossler, Kyle                Indianapolis            8.01       8.04q  2 
  6 Cotton, Courtny              Indianapolis            8.01       8.05q  2 
  7 Evans, Marcus                Siu Edwardsville        7.90       8.07q  2 
  8 Knaperek, James              Lewis                   8.01       8.11q  1 
  9 Harold, Nich                 Siu Edwardsville        8.22       8.19   2 
 10 Sands, Thomas                Missouri S&T            8.37       8.30   1 
 11 Zaremba, Adam                Lewis                   8.32       8.47   2 
 12 Nagel, Wes                   St. Joseph's            8.76       8.53   2 
 13 Mattox, Jonathan             Indianapolis            8.62       8.62   1 
 14 White, Dominique             St. Joseph's            8.17       8.70   1 
 
Men 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Puckett, Jeremy              Siu Edwardsville        7.85       7.78    10  
  2 Cohee, Elliott               Indianapolis            7.88       7.81     8  
  3 Pugh, Justin                 St. Joseph's            7.69       7.85     6  
  4 Hettinger, Tadd              St. Joseph's            8.00       7.94     5  
  5 Cotton, Courtny              Indianapolis            8.05       7.96     4  
  6 Evans, Marcus                Siu Edwardsville        8.07       7.97     3  
  7 Vossler, Kyle                Indianapolis            8.04       8.11     2  
  8 Knaperek, James              Lewis                   8.11       8.18     1  
 
Men 200 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Evans, Marcus                Siu Edwardsville                  24.95   1   10  
  2 Tworek, Jeremiah             St. Joseph's           25.44      25.00   2    8  
  3 Mattox, Jonathan             Indianapolis           25.47      25.32   4    6  
  4 Knaperek, James              Lewis                             25.35   1    5  
  5 Cohee, Elliott               Indianapolis                      25.41   4    4  
  6 Hettinger, Tadd              St. Joseph's           25.75      25.44   5    3  
  7 Pugh, Justin                 St. Joseph's                      25.49   4    2  
  8 Puckett, Jeremy              Siu Edwardsville                  25.55   2    1  
  9 Harold, Nich                 Siu Edwardsville                  25.57   3 
 10 Cotton, Courtny              Indianapolis           29.62      25.64   4 
 11 Zaremba, Adam                Lewis                             26.21   3 
 12 Vossler, Kyle                Indianapolis                      26.66   1 
 13 Thompson, Kevin              Missouri S&T                      26.75   5 
 14 Sands, Thomas                Missouri S&T                      27.03   2 
 15 White, Dominique             St. Joseph's           27.72      27.49   1 
 16 Deatherage, Scott            St. Joseph's           27.66      28.24   5 
 17 Schroer, Cole                Southern Indiana                  28.63   3 
 18 Hartman, Steve               Southern Indiana                  28.65   3 
 19 Nagel, Wes                   St. Joseph's           27.74      28.85   2 
 
Men 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Southern Illinois Edwardsville  'A'               1:29.37    1:28.42   2   10  
     1) Rose, Kyle                      2) Littleton, Chris               
     3) Wright, Chris                   4) Isbell, Mike                   
  2 University of Indianapolis  'A'                   1:33.45    1:31.38   2    8  
     1) Brooks, Nouri D                 2) Thompson, Kyle                 
     3) Smith, Carl Anthony             4) Mattox, Jonathan               
  3 Lewis University  'A'                             1:32.36    1:32.69   2    6  
  4 Missour University S&T  'A'                                  1:32.99   1    5  
     1) Melton, Charles                 2) Wilson, Mike                   
     3) Vessell, Brett                  4) Sands, Thomas                  
  5 St. Joseph's College  'A'                         1:33.75    1:34.52   2    4  
     1) Tworek, Jeremiah                2) White, Dominique               
     3) Fasnacht, Derek                 4) Jaeger, Joel                   
  6 University of Southern Indiana  'A'               1:36.26    1:35.16   1    3  
     1) VanZant, Josh                   2) Farris, Rusty                  
     3) Schroer, Cole                   4) Nalin, Andrew                  
  7 Bellarmine University  'A'                        1:34.92    1:35.54   1    2  
     1) Gnotek, Kevin                   2) Gonzalez, Miguel               
     3) Murphy, Jacob                   4) Shelton, Jesse                 
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Southern Illinois Edwardsville  'A'               3:15.08    3:17.88   2   10  
     1) Evans, Marcus                   2) Harold, Nich                   
     3) Wright, Chris                   4) Rose, Kyle                     
  2 University of Indianapolis  'A'                   3:25.27    3:19.89   2    8  
     1) Miller, Steve                   2) Smith, Carl Anthony            
     3) Flournoy, Anthony               4) Cohee, Elliott                 
  3 Lewis University  'A'                             3:25.14    3:22.99   2    6  
     1) Hinton, Randy                   2) Myers, Adrian                  
     3) Zaremba, Adam                   4) Pedersen, Brian                
  4 Missour University S&T  'A'                       3:26.70    3:23.11   2    5  
     1) Packard, Ian                    2) Roland, Paul                   
     3) Smith, Brendan                  4) Etzold, Brandon                
  5 Bellarmine University  'A'                        3:29.12    3:27.89   1    4  
     1) Kiefer, Joseph                  2) Pittman, Zach                  
     3) Gonzalez, Miguel                4) Blue, Joseph                   
  6 St. Joseph's College  'A'                         3:34.21    3:32.83   1    3  
     1) Tworek, Jeremiah                2) Deatherage, Scott              
     3) Jaeger, Joel                    4) Hettinger, Tadd                
  7 University of Southern Indiana  'A'               3:33.74    3:34.21   1    2  
     1) VanZant, Josh                   2) Farris, Rusty                  
     3) Schroer, Cole                   4) Nalin, Andrew                  
  8 Northern Kentucky University  'A'                            3:45.78   1    1  
     1) Eisner, Zack                    2) Harris, Drew                   
     3) Smith, Ryne                     4) Shoulta, Matthew               
 
Men Distance Medley
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Southern Illinois Edwardsville  'A'              11:04.03   10:32.23    10  
     1) Dillard, Shawn                  2) Rehkemper, Brent               
     3) Wilson, Aaron                   4) Getz, Brian                    
  2 University of Southern Indiana  'A'              11:34.46   10:35.88     8  
     1) Menner, Andrew                  2) VanZant, Josh                  
     3) Mannix, Tristan                 4) Zieske, Matthew                
  3 Bellarmine University  'A'                       10:52.80   10:36.03     6  
     1) Knott, Andrew                   2) Kiefer, Joseph                 
     3) Blum, Matthew                   4) Thornsberry, Jason             
  4 Missour University S&T  'A'                      11:09.16   10:39.03     5  
     1) Renowski, Mike                  2) Hogan, Bryan                   
     3) Teel, Chris                     4) Green, Thomas                  
  5 University of Indianapolis  'A'                  10:47.90   10:46.06     4  
     1) Speer, Derrick                  2) Coy, Kean                      
     3) Gornall, Josh                   4) Settle, Adam                   
  6 Lewis University  'A'                            10:37.38   10:51.48     3  
     1) Villa, Alberto                  2) Maj, Robert                    
     3) Ritzema, Jeffrey                4) Dockemeyer, Kevin              
  7 Northern Kentucky University  'A'                10:55.86   11:23.54     2  
     1) Bullock, Brad                   2) Knapp, Keith                   
     3) Eisner, Zack                    4) Chapman, Ben                   
  8 St. Joseph's College  'A'                                   11:37.12     1  
     1) Skibbens, Jay                   2) Deatherage, Scott              
     3) Johnson, Casey                  4) Costello, Andrew               
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Back, Bryan                  Indianapolis           1.98m      1.96m    6-05.00   10  
  2 Harold, Nich                 Siu Edwardsville       1.88m      1.91m    6-03.25    8  
  3 Leeper, Wes                  Indianapolis           1.78m      1.86m    6-01.25    6  
  4 Rehkemper, Brent             Siu Edwardsville       1.78m     J1.86m    6-01.25    5  
  5 Cunningham, Timothy          Indianapolis           1.77m      1.81m    5-11.25    4  
  6 Mammoser, Eric               Siu Edwardsville       1.84m     J1.81m    5-11.25    3  
  7 Gorman, Chris                Lewis                  1.88m     J1.81m    5-11.25    2  
  8 Shelton, Jesse               Bellarmine             1.78m     J1.81m    5-11.25    1  
  9 Wathen, Frank                Bellarmine             1.87m     J1.81m    5-11.25 
 10 Taylor, James                Indianapolis           1.67m      1.71m    5-07.25 
 -- White, Kyle                  Bellarmine                           NH            
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Henry, Jordan                Missouri S&T           5.03m      4.90m   16-00.75   10  
  2 Anders, Jared                Missouri S&T           4.93m      4.75m   15-07.00    8  
  3 Hollenbeck, Peter            Missouri S&T           4.67m     J4.75m   15-07.00    6  
  4 Schultz, Matt                Lewis                  4.55m      4.60m   15-01.00    5  
  5 Fornal, Cory                 Indianapolis           4.57m     J4.60m   15-01.00    4  
  6 Mammoser, Eric               Siu Edwardsville       4.45m      4.45m   14-07.25    3  
  7 Hellwig, Dan                 Missouri S&T           4.53m     J4.45m   14-07.25    2  
  8 Knust, Scott                 Indianapolis           3.95m      4.15m   13-07.25    1  
  9 Leeper, Wes                  Indianapolis           3.85m     J4.15m   13-07.25 
 10 Keller, Kyle                 Indianapolis           4.11m      4.00m   13-01.50 
 11 Rehkemper, Brent             Siu Edwardsville       3.70m      3.70m   12-01.50 
 12 Cameron, Chris               Bellarmine             4.12m     J3.70m   12-01.50 
 
Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mattox, Jonathan             Indianapolis           6.83m      7.22m   23-08.25   10  
  2 Walker, Wasim                Siu Edwardsville       6.89m      7.09m   23-03.25    8  
  3 Pugh, Justin                 St. Joseph's           6.44m      7.00m   22-11.75    6  
  4 Hopkins, Corey               Siu Edwardsville       6.64m      6.66m   21-10.25    5  
  5 Dean, Grant                  St. Joseph's           7.11m     J6.66m   21-10.25    4  
  6 Fasnacht, Derek              St. Joseph's           6.51m      6.54m   21-05.50    3  
  7 Leeper, Wes                  Indianapolis           6.33m      6.49m   21-03.50    2  
  8 Wright, Chris                Siu Edwardsville       6.21m      6.48m   21-03.25    1  
  9 Water-Jones, Kal-El          Missouri S&T           6.31m      6.45m   21-02.00 
 10 Robinson, Robert             Lewis                  6.18m      6.32m   20-09.00 
 10 Keene, Kevin                 Indianapolis           6.35m      6.32m   20-09.00 
 12 Henry, Jordan                Missouri S&T           6.50m      6.28m   20-07.25 
 13 Thierry, Andrew              Siu Edwardsville       6.58m      6.25m   20-06.25 
 14 Maloney, Brian               Indianapolis           6.20m      6.23m   20-05.25 
 15 Hettinger, Tadd              St. Joseph's           6.50m      6.21m   20-04.50 
 16 Gorman, Chris                Lewis                  6.14m      6.15m   20-02.25 
 17 Keller, Kyle                 Indianapolis           6.28m      6.11m   20-00.50 
 18 Shelton, Jesse               Bellarmine             6.09m      5.97m   19-07.00 
 19 Damhoff, Brian               Lewis                  5.86m      5.93m   19-05.50 
 20 Holliman, Ben                Lewis                  5.18m      5.77m   18-11.25 
 21 White, Kyle                  Bellarmine             5.87m      5.70m   18-08.50 
 22 Jones, Carl                  Indianapolis           5.77m      5.53m   18-01.75 
 23 Baker, Jeremy                North. Kentucky        4.81m      5.15m   16-10.75 
 
Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Walker, Wasim                Siu Edwardsville      14.48m     14.40m   47-03.00   10  
  2 Water-Jones, Kal-El          Missouri S&T          14.12m     14.25m   46-09.00    8  
  3 Maloney, Brian               Indianapolis          12.94m     13.85m   45-05.25    6  
  4 Hettinger, Tadd              St. Joseph's          13.64m     13.66m   44-09.75    5  
  5 Thierry, Andrew              Siu Edwardsville      13.86m     13.53m   44-04.75    4  
  6 Moore, Andrew                Missouri S&T          12.60m     13.52m   44-04.25    3  
  7 Gorman, Chris                Lewis                 12.88m     12.73m   41-09.25    2  
  8 Robinson, Robert             Lewis                 11.66m     12.35m   40-06.25    1  
  9 Nagel, Wes                   St. Joseph's          11.67m     12.17m   39-11.25 
 10 White, Kyle                  Bellarmine            11.61m     11.71m   38-05.00 
 11 Wathen, Frank                Bellarmine            10.95m     11.12m   36-05.75 
 -- Pike, Jeff                   Missouri S&T          13.19m       FOUL            
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Block, Scott                 Siu Edwardsville      17.46m     16.92m   55-06.25   10  
  2 Barnas, Scott                Lewis                 16.41m     15.48m   50-09.50    8  
  3 Rensing, Derek               Siu Edwardsville      15.12m     15.19m   49-10.00    6  
  4 Bishop, Ben                  Siu Edwardsville      13.99m     14.57m   47-09.75    5  
  5 McKenzie, Sir William        St. Joseph's          14.85m     14.27m   46-10.00    4  
  6 Jaster, Lucas                Missouri S&T          13.70m     14.09m   46-02.75    3  
  7 Gilpatrick, Dustin           Indianapolis          14.05m     13.74m   45-01.00    2  
  8 Lawson, Kyle                 St. Joseph's          13.03m     13.43m   44-00.75    1  
  9 Johnson, Jeremiah            Missouri S&T          13.60m     13.22m   43-04.50 
 10 Myers, Craig                 Indianapolis          14.43m     13.19m   43-03.25 
 11 Mattingly, Elliot            Bellarmine            13.40m     12.99m   42-07.50 
 12 Galloway, Seth               Indianapolis          13.64m     12.96m   42-06.25 
 13 Robinette, Matt              Indianapolis          12.90m     12.47m   40-11.00 
 14 Peebles, Nicko               Indianapolis                     12.15m   39-10.50 
 15 Abboreno, Mark               Siu Edwardsville      11.36m     11.97m   39-03.25 
 16 Huffman, Noah                Indianapolis          12.09m     11.75m   38-06.75 
 17 Rafferty, Michael            Bellarmine            11.83m     11.63m   38-02.00 
 18 Grider, Chaz                 Bellarmine            12.20m     10.62m   34-10.25 
 
Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Little, Willie               Indianapolis          18.61m     18.53m   60-09.50   10  
  2 Block, Scott                 Siu Edwardsville      18.91m     18.37m   60-03.25    8  
  3 Elmore, Sam                  Indianapolis          17.11m     18.12m   59-05.50    6  
  4 Lawson, Kyle                 St. Joseph's          18.52m     18.08m   59-04.00    5  
  5 Bishop, Ben                  Siu Edwardsville      17.49m     17.70m   58-01.00    4  
  6 Abboreno, Mark               Siu Edwardsville      16.25m     17.02m   55-10.25    3  
  7 Myers, Craig                 Indianapolis          16.30m     15.85m   52-00.00    2  
  8 Gilpatrick, Dustin           Indianapolis          14.18m     14.47m   47-05.75    1  
  9 Rensing, Derek               Siu Edwardsville      14.64m     14.44m   47-04.50 
 10 Hesse, Josh                  Missouri S&T          14.00m     13.57m   44-06.25 
 11 Huffman, Noah                Indianapolis          14.48m     13.46m   44-02.00 
 12 Mattingly, Elliot            Bellarmine            14.87m     13.14m   43-01.50 
 13 Galloway, Seth               Indianapolis          14.28m     13.10m   42-11.75 
 14 Rafferty, Michael            Bellarmine            11.65m     10.71m   35-01.75 
 15 Grider, Chaz                 Bellarmine            10.50m      8.59m   28-02.25
Return to Top | Women's Results | Men's Results