Indiana Intercollegiate - 4/11/2008 to 4/12/2008
103rd Annual Little State Championship
Michael A. Carroll Track & Soccer Stadium
USI Results

 

Women's Results | Men's Results

 

                    Women - Team Rankings - 20 Events Scored

===============================================================================

    1) Indianapolis               152        2) Indiana Wesleyan          123  

    3) Bethel (Ind.)              111.50     4) DePauw                     67  

    5) St. Joseph's (Ind.)         44        6) Goshen                     43.50

    6) Marian (Ind.)               43.50     8) Anderson (Ind.)            43  

    9) Huntington                  34       10) Southern Indiana           29  

   11) Indiana Tech                16       11) Taylor                     16  

   13) Earlham                     15       14) St. Francis (Ind.)         11  

   15) Rose-Hulman                 10       16) Grace                       7  

   17) Manchester                   6.50    18) Franklin                    3  

 

Women's Coach of the Year: Paul Fangman, University of Indianapolis

Women's Track Athlete of the Year: Lauren Reich, DePauw University

Women's Field Athlete of the Year: Amy Schmitz, University of Indianapolis

 

Event 1  Women 10000 Meter Run

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  2 Sarah Baysden                Southern Indiana      39:47.43     8 

  5 Allison Laird                Southern Indiana      40:13.91     4 

 

Event 7  Women 200 Meter Dash

========================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

 30 April Hensley                Southern Indiana         28.77   2.3  4

 

Event 9  Women 3000 Meter Steeplechase

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  4 Leslee Getts                 Southern Indiana      12:01.43     5 

  8 Marcia Weflen                Southern Indiana      12:28.81     1 

  9 Sarah Whiteman               Southern Indiana      12:33.28 

 

Event 13  Women 1500 Meter Run

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  2 Christy Dixon                Southern Indiana       4:54.18     8 

 16 Holly Bartelt                Southern Indiana       5:09.56 

 

Event 15  Women 400 Meter Dash

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

 20 April Hensley                Southern Indiana       1:04.79   4

 

Event 17  Women 800 Meter Run

================================================================

    Name                    Year School                 Prelims

================================================================

Preliminaries

  9 Lauren Crick                 Southern Indiana       2:26.83q

Finals

  6 Lauren Crick                 Southern Indiana       2:27.04     3 

 

Event 21  Women 5000 Meter Run

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

 17 Meagan Scheidler             Southern Indiana      20:08.33 

 24 Stephanie Schilling          Southern Indiana      21:08.04 

--------------------------------------------------------------------------

 

Men's Results | Women's Results | Return to Top

 

                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored

===============================================================================

    1) Indiana Wesleyan           123        2) Indianapolis              110  

    3) Vincennes                  102.50     4) Taylor                     82  

    5) Bethel (Ind.)               63        6) Anderson (Ind.)            49  

    7) St. Joseph's (Ind.)         48        8) St. Francis (Ind.)         38  

    9) Huntington                  32       10) Wabash                     24  

   11) Southern Indiana            22       12) Rose-Hulman                18  

   12) Franklin                    18       14) Earlham                    16  

   15) Indiana Tech                10       15) Marian (Ind.)              10  

   17) DePauw                       8       18) Manchester                  5  

   19) Goshen                       1.50                                       

 

Men's Coach of the Year: Rob Johnson, Wabash; John Foss, Indiana Wesleyan

Men's Track Athlete of the Year: Jeff Lane, Vincennes

Men's Field Athlete of the Year: David Bell, Vincennes

 

Event 2  Men 10000 Meter Run

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  3 Tristan Mannix               Southern Indiana      32:08.59     6 

  8 Matt Zielske                 Southern Indiana      32:54.13     1 

 12 Jeremy Kemper                Southern Indiana      33:27.51 

 -- Samuel Gebreselassie         Southern Indiana           DNF 

 

Event 8  Men 200 Meter Dash

========================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#

========================================================================

Preliminaries

 28 Josh VanZant                 Southern Indiana         22.92   2.9  6

 33 Austin Inge                  Southern Indiana         23.26   2.6  7

 39 Rusty Farris                 Southern Indiana         23.53   2.8  2

 

Event 10  Men 3000 Meter Steeplechase

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  3 Brandon Campbell             Southern Indiana       9:41.21     6 

  4 David Goodman                Southern Indiana       9:41.25     5 

  6 Rob Roads                    Southern Indiana       9:48.65     3 

 17 Derrick Thomas               Southern Indiana      10:31.87 

 

Event 12  Men 4x100 Meter Relay

==========================================================================

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  8 Southern Indiana  'A'                                 44.72   3    1 

    --Austin Inge, Josh VanZant, Russell Farris, Steve Hartman 

 

Event 14  Men 1500 Meter Run

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

 16 Andrew Menner                Southern Indiana       4:18.49 

 20 Zach Nyboer                  Southern Indiana       4:21.11 

 

Event 18  Men 800 Meter Run

================================================================

    Name                    Year School                 Prelims

================================================================

Preliminaries

 29 Wes Masterson                Southern Indiana       2:05.20 

 43 Andrew Nalin                 Southern Indiana       2:10.70 

 44 Cole Schroer                 Southern Indiana       2:10.99 

 

Event 20  Men 400 Meter Hurdles

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

 27 Steve Hartman                Southern Indiana       1:02.42   6

 

Event 22  Men 5000 Meter Run

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

 26 David Delong                 Southern Indiana      16:19.08 

 31 Joe Rayman                   Southern Indiana      16:34.52 

 42 Justin Clark                 Southern Indiana      17:34.47 

 

Event 24  Men 4x400 Meter Relay

==========================================================================

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

 12 Southern Indiana  'A'                               3:35.84   3

    --Austin Inge, Josh VanZant, Russell Farris, Andrew Nalin
 

Event 34  Men Javelin Throw

=================================================================================

    Name                    Year School                  Finals            Points

=================================================================================

 14 Paul Cummings                Southern Indiana        42.90m     140-09

 

Return to Top | Women's Results | Men's Results